eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Éger István: már a betegellátás minőségét veszélyezteti a hálapénz

A betegellátás minőségének veszélyeztetése miatt sürgősen meg kellene szüntetni a hálapénzt, ám a kivezetéséhez szükséges béremelésnek nyoma sincs a 2019-es költségvetésben, ezért sürgős tárgyalásokra volna szükség - mondta Éger István, a szervezet elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában.

A fiatal szakorvosok képzése, a szakorvossá válás folyamata csorbát szenved a paraszolvencia torzító hatása miatt. Ez a jövő orvosgenerációjának minőségi munkáját és így a betegellátás minőségét veszélyezteti - mondta Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke.

A hálapénz nem garancia a biztonságos ellátásra

A közvélekedés általában az, hogy a hálapénz adása biztosíték arra, hogy jobb ellátást kapunk azoknál, mint akik nem adnak. Ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy "ez egy téves paradigma. Számtalan olyan példa van, amikor nem fordult elő paraszolvencia és lényegesen jobb ellátást kapott az adott páciens, mint egy másik helyen az, aki tolta a borítékot".

Éger István szerint a hálapénz adása állandó egyenlőtlenséget is teremt. Ennek az ügynek a kivezetése egy össztársadalmi kampányt és egy politikai döntést igényel, ahol a hálapénzt adókat ugyanúgy meg kell szorítani, mint az azt elfogadókat.

Éger István egyetlen döntéssel szüntetné meg

A hálapénzt egy cezúrával, egy vágással kellene megszüntetni, és onnantól kezdve szankcionálni kellene az adót és kapót egyaránt ahhoz, hogy valóban ez érdemben kivezethető legyen. Ez az egyetlen érdemi módszer - ismertette személyes véleményét Éger István.

A kamara álláspontjában is szerepel a hálapénz megszüntetése is, beleírták abba a hat pontba, amit a területi szervezetek tanácsa megfogalmazott idén májusban. "A paraszolvencia mielőbb, egyszer s mindenkorra kivezethető és szankcionálható legyen" írták, amihez megfelelő béremelést igényel a kamara.

A béremelés mértékéhez az orvosi kamarai életpálya tervszámai az irányadók, ezek a honlapon bárki számára ingyenesen elérhetők. Az elmúlt két év során a szakorvosi karban átlagosan 70%-os béremelés történt. Éger István szerint még ugyanennyi emelés lenne szükséges ahhoz, hogy a tárgyalások érdemben megkezdődhessenek.

A 2019-es költségvetésben viszont ennek nyoma sincs, és ezt 2020-ra elodázni nagyon veszélyes lenne, ezért egy nagyon intenzív és gyorsan elinduló tárgyalássorozatra lenne szükség - tette hozzá.

A teljes beszélgetést meghallgathatják szerda este hat órától az Inforádió Aréna című műsorában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×