„Ne hagyjuk, hogy Soros nevessen a végén!” - olvasható a kormány legutóbbi, a nemzeti konzultáció eredményére hivatkozó plakátjain, a felirat mellett pedig Soros György magyar származású amerikai üzletember fekete-fehér arcképe látható.
Török Gábor politikai elemző a hétvégén a legnagyobb közösségi portálon közzétett bejegyzésében George Orwell 1984 című disztópiájából idézett a plakát apropóján, egy a regénybéli Nagy Testvér legfőbb ellenségeként megismert, Emmanuel Goldsteinre vonatkozó bekezdést.
Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet elemzője azonban úgy látta, hogy e plakátkampány
logikus újabb eleme a kormány bevándorlás- és kvótaügyben képviselt politikájának,
amely ellentétben áll a Soros György által képviselt meggyőződéssel, nincs szó démonizálásról.
"Arra próbál meg rávilágítani, hogy létezik egy – ugyan nem politikai alapon szerveződő, de mégis – politikai misszióval bíró szerveződés világszerte, leegyszerűsítve Soros-univerzumról beszélhetünk, és ennek a szerveződésnek politikai céljai vannak. Ha ennek a bevándorláspolitikai elemeit nézzük, akkor a plakátkampány céljával is tisztában lehet mindenki, hiszen mindössze arról van szó, hogy a választópolgárok széles tömege számára legyen egyértelmű, hogy mit képvisel ez a meglehetősen befolyásos szervezet a magyar kormány álláspontjával szemben" - mondta Fodor Csaba.
Nagy Attila Tibor, a Méltányosság Politikaelemző központ munkatársa viszont úgy véli, hogy
kifejezetten ellenségkép-erősítésről van szó,
ám kérdés, hogy ehhez elegen ismerik-e Soros Györgyöt az országban a Fidesz-szavazókon kívül.
"Emlékeim szerint most először teszi plakátra Soros György arcképét, ez engem emlékeztet egy kicsit a MIÉP-re, amely a 1990-es években nagyon sokszor támadta Soros Györgyöt, ez akkor még a szélsőjobb eszköze volt, és a Fidesz, igaz, hogy más környezetben, részben más érvekkel, de tulajdonképpen a MIÉP irányvonalát folytatja" - mondta Nagy Attila Tibor.
A kvótanépszavazás előtti kormányzati kampányhoz hasonlóan ez a kampány is kontraproduktívvá válhat szerinte, sokan ugyanis belefáradhatnak a politikai üzenetekbe, ám a kormány feltehetőleg nem hagyhatta, hogy csak a Jobbik óriásplakátjai legyenek az utcán.