Alapos előkészületet igényel a nyári felügyelet megszervezése
- hangsúlyozta Galló Istvánné a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában.
„A törvény szerint ez az önkormányzatok feladata. Fel kell mérniük, hogy van-e szülői igény a gyerekek felügyeletére és étkeztetésére, ha igen, meg kell szerveznie. Ahhoz pedig szerződést kell kötni a pedagógusokkal.”
Korábban Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke
kacifántos
nak nevezte a helyzetet.
„Nem rendelkezünk épülettel sem, hiába a mi tulajdonunk, de átadtuk üzemeltetésre a Kliknek. Nincsenek pedagógus beosztottjaink, nekünk kell mindenről gondoskodnunk. Minden önkormányzatnak meg kell szervezni, úgy tudja megtenni, hogy visszakéredzkedik a saját épületébe, szerződést köt a Klikkel vagy a pedagógusokkal, hogy váltott rendszerben lássák el ezt a feladatot.”
Van, ahol ez nem jelent problémát.
A Debreceni Tankerületi Központ igazgatója, Pappné Gyulai Katalin az InfoRádiónak arról beszélt, hogy idejében rendezték a felmerülő kérdéseket. A pedagógusok bérét pedig az önkormányzat állja.
„Debrecen városa és a debreceni tankerület között nem okoz problémát, hogy máshol van a működtetés és más szervezi a nyári napközis táborokat. A Debreceni Tankerületi Központhoz a város huszonöt intézmény tanulói érintettek. A januárban elkezdett folyamatos egyeztetés biztosítja azt, hogy ebben az évben is zökkenőmentes lesz a nyári napközis táborok biztosítása.”
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes államtitkára, Maruzsa Zoltán az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta:
nem szokott gondot okozni a településeken a nyári szünidőben a gyerekek felügyelete.
„Az gyökeresen más helyzet volt, amikor ehhez a feladatkörhöz az iskolák önkormányzati fenntartása is párosult. Általában a településeken ezt meg tudják szervezni, bár a fenntartási feladatokat, kötelezettségeket és kiadásokat az állam átvette az önkormányzatoktól, az adósságokkal együtt, az iskola azonban a településen működik, a pedagógusoknak eddig is külön fizettek.”
A nyári szünetben is igényelhetik a rászoruló gyermekek szülei az ingyenes étkeztetést.
Az önkormányzatoknak ugyanis tavaly óta minden iskolai szünetben gondoskodniuk kell a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek étkeztetéséről, ennek költségeire a kormány idén több mint hat milliárd forintot különített el.