eur:
411.19
usd:
392.63
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Most támadnak igazán a kullancsok

Márciustól nyár elejéig van a kullancsok aktivitásának csúcsidőszaka - hívta fel a figyelmet az InfoRádiónak nyilatkozó belgyógyász-háziorvos. Nagy Judit szerint nem csak az erdőkben, hanem akár a budapesti parkokban is ránk jöhetnek ezek a kártevők - pláne a kiadós esőzéseket követően. Ezért minden nagyobb séta után érdemes átvizsgálnunk magunkat és egymást.

„Bármelyik kertben, parkban, ahol sétálunk, és dús az aljnövényzet – főleg az esők után – remekül megbújhat a kullancs. Nem is gondolunk rá, de nagyon sok a sündisznó, amik igen sok kullancsot hordoznak, és a kutyások tudják, hogy az ő szőrükből is nap nap után ki kell szedni kullancsot” - emlékeztetett a háziorvos.

„Az emberre mindig a sűrű aljnövényzetből, a bokrokról kerülnek a kullancsok, ezért is tanácsoljuk mindig azt, hogy lehetőleg hosszú nadrágban kertészkedjünk, kiránduljunk. Rendkívül kellemetlen ezeket viselni, de ha az ember biztonságra törekszik, akkor jobb lenne ezt viselni” - tanácsolta Nagy Judit.

„A másik nagyon lényeges dolog, hogy miután hazaértünk, mindig ellenőrizzük, nem került-e kullancs a bőrünkre. A gyerekeket is alaposan át kell vizsgálni, főként a hajlatokat, a fül mögötti területet” - tette hozzá a belgyógyász.

„Nagyon nehéz megérezni a kullancsot, főleg amíg kicsi. Gyakran előfordul, hogy valaki egy anyajegyet kezd el piszkálni, mert nem tudja, hogy mi lehet az. Amikor megszívta magát, már könnyebb felismerni, de az elején tényleg csak egy kis feketeség, aminek nagyítóval, szemüveggel észrevehetők a lábai, néha egy piros folt is övezi” - mondta.

Hozzátette: azt is tudjuk, hogy egy idő után a jóllakott kullancs távozik, így gyakran azt sem tudjuk, hogy volt valaha a bőrünkön.

„Ha fertőzött volt a kullancs, akkor sajnos várható, hogy betegséget kaphatunk. Ezért is mondjuk azt, hogy az agyvelőgyulladás elleni oltóanyagot mindenkinek javasoljuk kora tavasszal. Azonban számos olyan betegség van, amit kullancs terjeszt, és ami ellen nem tudunk védekezni. Mivel egyes betegségek csak 3-4 héttel később jelentkeznek, érdemes a kirándulás után néhány héttel ismét megvizsgálni a bőrünket” - javasolta a háziorvos.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×