Gyilkosság és más bűncselekmények elkövetése miatt Washingtonban vádat emeltek Elias Rodriguez ellen, aki a helyi zsidó múzeumnál a vád szerint agyonlőtt két izraeli követségi dolgozót. Az eljegyzését tervező fiatal pár éppen kilépett az épületből, amikor a közelben fel-alá járkáló férfi rájuk támadt – mondta el az FBI egyik szóvivője.
A vádirat szerint még életben lévő áldozatai a földön kúszva próbáltak elmenekülni, de megközelítette őket és tovább lőtt rájuk.
Ezután besétált a zsidó múzeumba, ahol a vendégek – nem tudva arról, mit tett – próbálták megnyugtatni a felzaklatott férfit és vizet adtak neki. Egy videó szerint amikor nem sokkal később letartóztatták, azt kiabálta, hogy "Szabadságot Palesztinának!" Az FBI szerint azt is mondta, hogy "Gázáért tettem".
A helyszínen megtalálták a chicagói lakos feltételezett fegyverét, egy 9 mm-es kaliberű pisztolyt, amelyet a vádlott a jogszabályoknak megfelelő módon szállított repülőgépen Washingtonba.
A sors keserű fintora, hogy az agyonlőtt izraeli pár az Amerikai Zsidó Bizottság panelbeszélgetésén vett részt, ahol a Gázába irányuló segélyszállítások kiterjesztése is téma volt. (Magát az izraeli kormányt azonban éppenséggel azzal vádolják, hogy nem engedi be a segélyeket és éhezteti a gázai palesztin lakosságot).
Benjamin Netanjahu miniszterelnök, aki parancsot adott az övezet fokozatos elfoglalására a merénylet nyomán,
azzal vádolta meg a politikáját élesen bíráló brit és kanadai miniszterelnököt és francia elnököt, hogy "az emberiség rossz oldalán állnak".
Az ok: a három vezető "tűrhetetlennek" minősítette a gázai állapotokat, retorziókat helyezve kilátásba, ha Izrael folytatja az offenzívát. Gideon Saar izraeli külügyminiszter neveket nem említve "mérgező antiszemita uszítással" vádolt meg egyes európai illetékeseket, és szerinte eme ellenséges hangulatban lőtték le a két fiatal követségi dolgozót, Jaron Liszcsinszkit és a Sara Milgrimet. Emmanuel Macron francia elnök visszautasította a vádat, miközben a britek egy nappal korábban felfüggesztették a kereskedelmi tárgyalásokat Izraellel.
Közben a Gázában nem, de Ciszjordániában kormányzó Palesztin Hatóság közölte, hogy az elmúlt két napban közel 30 gyerek és idős ember halt éhen a Gázai övezetben, és 52-en vesztették életüket légicsapásokban. Csütörtökön Izrael elkezdte beengedni Gázába a határon várakozó segélyszállítmányokat.
A New York Times szerint a két követségi dolgozó lelövése a világszerte megsokasodott antiszemita incidensek legszélsőségesebb példája.
Biztonsági illetékesek szerint ezek száma duplájára, sőt triplájára nőtt a Hamász október 7-i, Izraelben elkövetett vérengzése nyomán. A Muszlim Közösségi Ügyek Tanácsa nevű amerikai szervezet ugyanakkor határozottan elítélte a két izraeli követségi dolgozó megölését.