A szlovák kormánypártok elnökei szerda este aláírták a koalíciós szerződés kiegészítését, melynek következtében a parlamenti erőviszonyok megváltozása miatt a Smer elvesz egy-egy tárcát a Hlastól és a Szlovák Nemzeti Párttól, s ezeket a parlamenti többség bebiztosítására fogja használni. A kormány átalakítását az tette szükségessé, hogy a közelmúltban összesen hat kormánypárti politikus hagyta el a parlamenti frakcióját, ami miatt meggyengült a koalíciós többség a törvényhozásban.
A szerdán megkötött megállapodás értelmében Robert Fico pártja, a Smer további két minisztériumot kapott: a beruházási, régiófejlesztési és informatizációs tárcát, valamint az idegenforgalmi és sportminisztériumot. Arról egyelőre nincs információ, hogy ki kerül a Smer újdonsült minisztériumainak élére.
A kormányfő szerint a megállapodás mindenesetre teret ad neki a távozókkal való tárgyalásra, ami egyszerűbben fogalmazva annyit jelenthet, hogy
Robert Fico ezeket a tárcákat akarja felkínálni az elégedetlenkedő, a Hlas és a Szlovák Nemzeti Párt frakcióját korábban elhagyó képviselőknek a kormány megszilárdításáért cserébe.
Peter Pellegrini államfő közben felszólította a miniszterelnököt, hogy a kormány rekonstrukciójának terve mellé csatolja azon képviselők aláírását is, akik jelenleg kritikusak a kormánnyal szemben, de a kabinet átalakítása után támogatni fogják a koalíciót. A miniszterelnöknek ezzel kellene bizonyítania, hogy többséggel rendelkezik a parlamentben.
Robert Fico a kormányátalakítás hírét a közösségi oldalán megosztott videójában jelentette be, melyben az ukrajnai háborúval kapcsolatos béketárgyalási kezdeményezésekről is beszélt. Emmanuel Macron francia elnök szerdán újabb nemzetközi tárgyalásokat folytatott Ukrajnáról, Szlovákia azonban nem kapott meghívást az egyeztetésre. Robert Fico ennek kapcsán megjegyezte, hogy
Párizsban a "háború barátainak" találkozója zajlik, Szlovákiának pedig semmi keresnivalója az ilyen "harci találkozókon".
A kormányfő szerint össze kellene hívni egy rendes csúcstalálkozót az EU összes tagállamának részvételével, hogy tiszta vizet öntsenek a pohárba. Robert Fico hozzátette, hogy Szlovákia és Magyarország kivételével a Nyugat három éven át támogatta a háborút. "Most, amikor az új amerikai elnök békeszelet hoz, Európa megpróbál béketeremtőként fellépni, és betolja a lábát az ajtón, amelyet az Egyesült Államok és Oroszország egyelőre be akar csukni, hogy nyugodtan tárgyalhasson" – fogalmazott a szlovák miniszterelnök.