eur:
391.25
usd:
366.52
bux:
68142.02
2024. április 30. kedd Katalin, Kitti
Nyitókép: Pexels,com

Húsz éve nem találkozott a dollár és az euró árfolyama - ez "hasba rúgás" Európának

Paritáshoz közeledik az amerikai dollár és az euró árfolyama (vagyis egy az egyben váltják őket egymásra), ilyenre 20 éve nem volt példa. Mindez jó az amerikai turistáknak és a fogyasztóknak, akiknek olcsóbb lesz az európai import.

Most jó amerikai látogatónak lenni Európában, mert olcsóbb az éttermi számla, a taxi és még a luxuscikkek is – jegyzi meg a CBS News. Például Olaszországban tavaly egy tál tortellini 21 dollár 24 centbe került egy tengerentúli látogatónak, az idén viszont már csak 18,36 dollárba. Amit azonban az amerikai turisták megnyernek a trattoriában, azt elveszíthetik a pensionében: a szállodák átlagban 15 százalékkal drágábbak, mint tavaly.

Az USA-ban közben a vágtázó inflációt némiképp mérsékli a vásárlók számára, hogy az erős dollár miatt olcsóbban lehet hozzájutni európai cikkekhez. Mark Zandi, a hitelminősítőhöz tartozó Moody’s Analytics vezető közgazdásza szerint ugyanakkor az amerikai átlagpolgár nem nyer túl sokat. Számításai szerint az elmúlt 12 hónap 10 százalékos árfolyamemelkedése 0,4 százalékkal mérsékelte az amúgy 8,6 százalékos amerikai inflációt.

Az exportra termelő amerikai cégek nem örülnek annyira a zöldhasú erősödésének, mert az ő termékeikért többet kell fizetni külföldön, és mert a dollárban elszámolt külföldi bevétel kevesebbet ér.

Az erősödés egyik oka az, hogy az amerikai központi bank szerepét betöltő FED sokkal agresszívebben emeli a kamatokat, mint az Európai Központi Bank vagy más jegybankok. Ennek nyomán a megtakarítások a magas hozamot kínáló, dollár alapú amerikai állampapírokba áramlanak, ami növeli a valuta iránti keresletet.

Az úgynevezett dollárindex közel 20 éves rekordot döntött az idén azzal, hogy 12 százalékot ugrott. Az euró most 1 dollár 2 centet ér.

A Fortune magazin által idézett Rubeela Farooqi közgazdász szerint a potenciális recesszió ellenére az amerikai gazdaság stabilabb alapokon áll, mint az európai, és ez is növeli a dollár iránti keresletet.

Egy másik ok: a dollár „globális biztos menedék”, és ez elszívja a pénzt más piacokról. A lap úgy fogalmaz, hogy az euró idei gyengülése mögött azok a félelmek állnak, hogy az euroövezet 19 tagállama recesszióba süllyedhet, miközben az ukrajnai háború magasba tolta az olaj- és gázárakat, és „megbüntette az európai fogyasztókat és vállalkozásokat”.

„Ez hasba rúgás Európának”

– írta tweetjében Robin Brooks, a Nemzetközi Pénzügyi Intézet nevű banki csoport vezető közgazdásza. „Ez aláássa Németországnak az olcsó orosz energiára épülő növekedési modelljét. Európa szeizmikus változás elé néz, és az eurónak esnie kell, hogy ezt tükrözze – tette hozzá.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.02. csütörtök, 18:00
Könnyid László
a Magyar Turisztikai Ügynökség főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×