eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor magyar (k, szemben), Igor Matovic szlovák (j), Mateusz Morawiecki lengyel (k, háttal) és Andrej Babis cseh (b2) miniszterelnök a visegrádi országok (V4) kormányfői csúcstalálkozóján a csehországi Lednicében 2020. június 11-én.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

V4: több igazságosságot a támogatások szétosztásánál!

Csehországban, a lednicei kastélyban találkoztak csütörtökön a visegrádi négyek miniszterelnökei, ahol egyebek mellett szót ejtettek az európai újjáépítési alapról is, amellyel kapcsolatban Csehország és Magyarország is kifogásokat fogalmazott meg. Orbán Viktor azt szeretné, hogy fair uniós újraindítási csomag álljon össze.

Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország kormányfője az Európai Unió 2021-2027 közötti költségvetéséről, valamint arról a Brüsszel nyújtotta pénzügyi alapról egyeztetett, melynek célja, hogy újraindítsa a koronavírus-járvány miatt recesszióba zuhant gazdaságot.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök a következővel kezdte a tanácskozás utáni sajtótájékoztatót: „Itt most négy, a koronavírus szempontjából sikeres ország miniszterelnöke áll önök előtt, hiszen egy európai összevetésben ez a négy ország kiemelkedően sikeresen védekezett. Megmentettünk sok tízezer életet, és azért jöttünk ma össze, hogy megbeszéljük, hogyan mentünk meg sok százezer munkahelyet.”

Orbán Viktor kiemelte, Magyarország alapvetően pozitívan viszonyul a javaslathoz a helyreállítási alapról, de még sokat kell dolgozni rajta,

el kell távolítani belőle az abszurd elemeket.

Morális problémát jelent, hogy összességében a gazdag országok több pénzt kapnának, mint a szegényebbek, ez nem maradhat így, mondta, majd hangsúlyozta, hogy rugalmas felhasználásra van szükség, hiszen országonként változó, hogy kinek mire kell a pénz.

Lednice, 2020. június 11.
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Igor Matovic szlovák, Mateusz Morawiecki lengyel, Andrej Babis cseh és Orbán Viktor magyar miniszterelnök (b-j) sajtótájékoztatót tart a visegrádi országok (V4) kormányfői csúcstalálkozóján a csehországi Lednicében 2020. június 11-én.
MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Lednice, 2020. június 11. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Igor Matovic szlovák, Mateusz Morawiecki lengyel, Andrej Babis cseh és Orbán Viktor magyar miniszterelnök (b-j) sajtótájékoztatót tart a visegrádi országok (V4) kormányfői csúcstalálkozóján. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

A házigazda Andrej Babiš szerint a 750 milliárd eurós alap forrásainak elosztásakor a legfőbb kritériumnak a GDP csökkenését kellene tekinteni. A cseh miniszterelnök úgy fogalmazott, el kell érni, hogy a szegényebb országok ne kerüljenek hátrányos helyzetbe a gazdagabb tagállamokkal szemben. Épp ezért hosszan tartó és kemény tárgyalásokra számít a helyreállítási alap végleges formájáról. A legtöbb pénzt a koronavírus által leginkább sújtott két ország: Spanyolország és Olaszország kapná. Andrej Babiš ezzel kapcsolatban korábban elmondta, hogy

nem szeretné, ha Csehország ráfizetne azokra az országokra, amelyek a vírussal szemben rosszul védekeztek,

és nem gondoskodtak megfelelően a polgáraikról.

Igor Matovič szlovák kormányfő, aki először vett részt V4-es miniszterelnöki találkozón, elmondta, „a visegrádi négyek teljes mértékben támogatják az Európai Unió valamennyi országának közös erőfeszítését, amely egy olyan gazdasági válság következményeit igyekszik megszüntetni, melyre nem volt példa a második világháború óta”. Úgy fogalmazott, a V4-ek nyitottak mindennemű párbeszédre, de szükségük van arra, hogy

több bizalmat, szabadságot és igazságosságot érezzenek

a támogatások szétosztásánál.

A szlovák miniszterelnök megemlítette, hogy országa szempontjából összeségében pozitív az unió elosztási terve, de szolidárisak Csehországgal és Magyarországgal, akik számára kevésbé pozitív az unió elosztásról szóló elképzelése. Matovič hangsúlyozta, hogy Brüsszel több időt is adhatna a tagországoknak, hogy megfelelő megoldásokat találhassanak a gazdaságaik újraindítására, mert

a sürgetéssel csak felesleges stresszt okoznak.

Az unió 2021-2027-es költségvetése kapcsán is az igazságos elosztás elvét hangsúlyozták a kormányfők. Mateusz Morawiecki szerint Brüsszelnek figyelembe kell vennie, hogy mások a prioritások a dél-európai tagállamokban, mások az északiakban, és megint mások Közép-Európában.

A koronavírus-járvány kirobbanása óta a csütörtöki találkozó volt az első, melyen személyesen vettek részt a V4-es országok vezetői. Orbán Viktor pénteken Budapesten látja vendégül szlovák kollégáját, hogy folytassák a megbeszéléseket. Ez lesz Igor Matovič miniszterelnök első hivatalos látogatása Magyarországon.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×