eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd
Salzburg, 2018. szeptember 20.Andrej Babis cseh miniszterelnök nyilatkozik a sajtónak az Európai Unió salzburgi nem hivatalos csúcstalálkozójának második napi ülése előtt 2018. szeptember 20-án. (MTI/EPA/Christian Bruna)
Nyitókép: MTI/EPA/Christian Bruna

Brüsszelben is tüntettek a cseh kormányfő ellen

Andrej Babiš cseh kormányfő lemondását már nemcsak Csehországban követelik, mintegy kétszázan tüntettek ellene Brüsszelben is. Luděk Niedermayer, az ellenzéki TOP 09 párt EP-képviselője kijelentette, az uniós támogatások körül kialakult botrány egyféleképpen feloldható.

Luděk Niedermayer szerint a Babiš-üggyel európai politikusok is foglalkoznak.

„A német politikusoknak meglehetősen nehéz meggyőzni a lakosokat arról, hogy jó ötlet

több 10 milliárd eurót elkülöníteni az európai uniós költségvetésben arra, hogy az unió támogasson egy szegényebb országot úgy, hogy végül ez a pénz olyan helyi milliárdosok zsebében köt ki,

akik jelen vannak a politikában” – fogalmazott a TOP 09 párt képviselője. Hozzátette, bízik benne, hogy az Andrej Babiš körül kialakult botrány nem vezet ahhoz, hogy más szegényebb tagállamok nem jutnak majd hozzá a támogatásokhoz, és veszélybe kerül az unió kohéziós politikája.

Az ellenzék azzal vádolja Andrej Babišt, hogy visszaélt az uniós támogatásokkal, és összeférhetetlenség van politikai, valamint vállalkozói szerepvállalása között, ezért haladéktalanul távoznia kellene a kormány éléről. Babiš a vádakat elutasította, politikai kampánynak minősítette, és ismételten kijelentette, hogy önként nem fog lemondani.

„Arra vannak a szabad választások, hogy az emberek kinyilváníthassák a véleményüket”

– mondta a cseh kormányfő. Úgy véli, az ellenzéki politikusok nem az igazságot közvetítik az emberek felé, akik hamis információk hatására vonulnak az utcára.

Petr Fiala, a Polgári Demokratikus Párt elnöke elmondta, hogy kedden az ellenzék bizalmatlansági indítványt terjesztett a prágai képviselőház elé a kétpárti koalíciós kabinet ellen. A rendkívüli parlamenti ülés összehívásához szükséges aláírásokat az öt ellenzéki párt pénteken akarja átadni Radek Vondráčeknek, a képviselőház elnökének. A hatályos szabályok szerint a házelnöknek ezt követően egy héten belül össze kell hívnia a rendkívüli parlamenti ülést. Fiala szerint az ellenzék azzal számol, hogy a bizalmatlansági indítvány megvitatására a jövő héten kerül sor.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik, a felmérésekben fej-fej mellett álltak a jelöltek, hamarosan azonban tisztábban fogunk látni, hiszen elkezdődött az első eredmények áramlása. Egy óra múlva számos kulcsfontosságú államban zárulnak az urnák, Georgiából pedig hamar befuthatnak az első adatok. Ideális esetben holnap reggelre már sejthetjük, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×