Bizonyíték nincs, erős gyanakvás van – mindez elég az Egyesült Államoknak és közeli szövetségeseinek, hogy korlátozni próbálja a világ egyik legnagyobb mobil- és kommunikációs hálózati eszközgyártója, a Huawei tevékenységét a piacaikon.
Az amerikai kongresszus lapja, a Hill például nyíltan megjegyezte: bár nincs konkrét bizonyíték, igazolt a Huawei elleni fellépés, amelynek részeként Trump elnök fontolgatja, hogy megtiltja az amerikai cégeknek a Huawei és ZTE-termékek használatát. Az egyik indok egy olyan kínai törvény, amely előírja, hogy a cégeknek "nem szabad elutasítaniuk az információszolgáltatást a hírszerzési és kémelhárítási ügyekben". Az sem tetszik, hogy Kína saját cégeit támogatva és a nyugati versenytársak kizárásával erősítette meg saját iparát.
A brit székhelyű Vodafone nemzetközi mobilszolgáltató szerint azonban túlzó reakció kizárni a Huaweit a nagy-britanniai 5G-s mobilhálózat létrehozásából.
Ez azzal járhat, hogy a szigetország elveszíti vezető pozícióját Európában – mondta Scott Petty, a vállalat technológiai főigazgatója.
"A totális brit tilalom jelentős hatású lenne. Az 5G első változata még jelentősen támaszkodik a mostani, 4G-s hálózatra.
Ha kizárják a Huawei-t, azt jelenti, hogy el kell távolítanunk az eszközeiket – adótornyaink 32 százalékáról van szó"
– magyarázta az illetékes. "Ez több száz millió fontba kerülne, ami nyomán jelentősen le kéne fékezni az 5G telepítését."
A Vodafone brit cégének vezető ügyvédje és külkapcsolatok igazgatója, Helen Lamprell közben arra sürgette a brit kormányt: szolgáltasson bizonyítékot a Huawei állítólagos gyanús tevékenységéről, hogy a mobilszolgáltatók maguk tudják eldönteni, együtt akarnak-e vele működni.
A cég technológiai főnökének, Scott Pettynek nyíltan nekiszegezték a kérdést egy sajtóbeszélgetésen: látták egy nyomát olyan eszköznek vagy szoftvernek a Huawei-termékekben, amelyek a kínai kormánynak tudnak információt átadni?
"Nem, nincs semmi bizonyíték erre"
– mondta.
Ennek ellenére például a cseh kormány informatikai kockázatnak minősítette a Huawei-termékeit, az Egyesült Államok közeli szövetségese, Lengyelország pedig kémkedéssel vádolt meg Huawei-alkalmazottakat és felvetette, hogy a NATO szintjén kell foglalkozni a vélt fenyegetéssel.
Közben maga a Huawei beperelte az amerikai kormányt, mert szerinte akadályozza a szabad versenyben Trump elnök rendelete, amely megtiltja az amerikai állami intézményeknek és az alvállalkozóiknak is, hogy a kínai cég termékeit használják.
A vállalat információs ellenkampányt is indított a külföldi közvélemény meggyőzésére és ennek részeként a héten Brüsszelben megnyitotta kiberbiztonsági átláthatósági központját, amivel azt akarja demonstrálni a kormányok és felhasználók felé, hogy komolyan veszi a hálózati biztonságot és hogy eszközeit nem használják államilag elrendelt kémkedésre.