eur:
394.94
usd:
363.22
bux:
65450.33
2024. március 19. kedd Bánk, József
A Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépésével kapcsolatos tudósítás a Frankfurti Értéktőzsde egyik alkusza mögötti képernyőn 2019. január 16-án. Az előző nap a brit parlamenti képviselők nagy többsége elutasította a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről az Európai Unióval kötött megállapodást.
Nyitókép: MTI/AP/Michael Probst

A szlovák cégek egyre nagyobb aggodalommal figyelik a britek lépéseit

Nagy-Britannia Szlovákia egyik legfontosabb kereskedelmi partnere. A rendezetlen kiválásnak senki sem örülne, mert azt az ország gazdasága is megérezné.

Szlovákiában sokan nem is tudatosították, milyen fontos gazdasági partnere az országnak az Egyesült Királyság mindaddig, míg komollyá nem vált a szigetország kilépési szándéka az Európai Unióból. A Szlovák Gazdaszövetség szerint néhány ágazat számára komoly érvágással járhat a brexit.

Eva Sadovská, a szövetség elemzője 2017-es adatokat ismertetett, ezek pedig arról tanúskodnak, hogy Szlovákia Nagy-Britanniába irányuló kivitele abban az évben elérte a 4,5 milliárd eurót. Ez a szlovák kivitelnek a 6 százaléka, ami azt jelenti, hogy az uniós tagországok közül az export tekintetében a britek az ötödik legfontosabb kereskedelmi partnerei a szlovákoknak. Nagy-Britannia a kivitel szempontjából egy szinten van Ausztriával, Magyarországgal és Olaszországgal.

A brexit a legtöbb problémát a szlovák autóiparnak okozhatja. Ez az ágazat már évek óta a gazdaság zászlóshajója.

2017-ben a közlekedési eszközök kategóriában Szlovákia Nagy-Britanniába irányuló kivitele elérte az 1,8 milliárd eurót. Ez azt jelenti, hogy minden hetedik Szlovákiában legyártott autó a brit piacon talált vevőre.

A Szlovák Gazdaszövetség szerint a britekkel folytatott kereskedelemre jellemző a kivitel és a behozatal közötti látványos különbség. "Az előbbi 2,5-szerese az utóbbinak, vagyis a legtöbb termékkörben több árut viszünk ki az Egyesült Királyságba, mint amennyit onnan behozunk. Kivételnek csupán a vegyszerek és a zöldségek számítanak, amelyekből többet hoznak be a britek Szlovákiába, mint amennyit a szlovákiai cégek képesek értékesíteni a szigetországban" – mondta Eva Sadovská, hozzátéve, hogy a brexit súlyos gondokat okozhat a szlovákiai exportőröknek.

"Ha a britek rendezetlen kiválása miatt az angol font durván veszítene értékéből az euróval szemben, az a szlovákiai cégeknek a kedvezőtlen átváltás miatt látványos kieséseket jelentene"

– jegyezte meg az elemző, aki a szlovákiai cégeket brit viszonylatban az elkövetkező időszakban a szokásosnál is nagyobb óvatosságra intette.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Állami támogatások: komoly feszültségforrás készül az EU-tagállamok között

A kormányok állami támogatásokat nyújthatnak gazdaságaik versenyképességének növelése érdekében, és ezzel nem minden tagállam ért egyet. Máthé Réka Zsuzsánna, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének tudományos munkatársa szerint az ideiglenes szabályozás nagy nyertese a német, a francia és a magyar gazdaság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.03.19. kedd, 18:00
Hankó Balázs
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára
Kiderült: év végéig visszatöltik amerikai olaj-készleteket, és csak átmeneti az új LNG-projektek blokkolása

Kiderült: év végéig visszatöltik amerikai olaj-készleteket, és csak átmeneti az új LNG-projektek blokkolása

Az Egyesült Államok energiaügyi minisztere azt jelentette be hétfőn, hogy az év végére az ország stratégiai kőolajkészlete (SPR) várhatóan eléri vagy meghaladja a két évvel korábbi szintet, amikor egy példátlanul nagy, 180 millió hordós készletleépítés indult el az olajárak letörése érdekében. Jennifer Granholm azt is hangsúlyozta, hogy csak átmeneti jellegű, mindössze néhány hónapig tartó szünetet jelent a Biden-adminisztráció döntése, hogy megállították a további LNG-kapacitások kiépülését, amelyek exporta vitték volna a cseppfolyós földgázt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×