Infostart.hu
eur:
384.39
usd:
329.16
bux:
121308.37
2026. január 22. csütörtök Artúr, Vince

A brit kilépés ellen tüntettek Írország és Észak-Írország határán

A brit európai uniós tagság várható megszűnése (Brexit) ellen tüntettek szombaton Írország és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország határán. A több száz tiltakozó azokra a veszélyekre igyekezett felhívni a figyelmet, amelyeket a Brexit jelenthet az egykor súlyos felekezeti erőszak uralta Észak-Írországban.

A demonstrálók, akik közül sokan katonának vagy vámtisztviselőnek öltöztek, attól tartanak, hogy az Egyesült Királyság kilépése az Európai Unióból a határellenőrzés visszaállításához vezet, és emiatt kiújulnak a régi konfliktusok. Jelenleg az Írország és az Észak-Írország közötti határ szinte láthatatlan és szabadon átjárható, a brit kilépés után viszont az lesz az Egyesült Királyság egyetlen szárazföldi határa az Európai Unióval.

"Mi vagyunk azok, akik elszenvedjük a londoni parlamentben elkövetett hibákat" - idézte a PA brit hírügynökség az egyik tüntetőt Down grófságban.

"Nem fogadjuk el, hogy határok legyenek" - mondta.

Az Észak-Írországban a katolikusok és a britpárti protestánsok között évtizedeken át tartó erőszakhullámnak az 1998. április 10-én aláírt nagypénteki megállapodás vetett véget, felekezeti ellentéteknek azonban mind a mai napig vannak jelei, Belfastban például több mint száz fal van, amely elválasztja egymástól a különböző vallású szomszédságokat.

Mind az ír, mind a brit kormány által rendszeresen hangoztatott álláspont, hogy nem vezetnek be újra határellenőrzést a Brexit után, az Európai Unió viszont arra figyelmeztetett, hogy ez elkerülhetetlen lesz, ha az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lép ki március 29-én, a tagság megszűnésének jelenleg érvényes napján.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.22. csütörtök, 18:00
Palkovics László
mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
Trump újra megszólalt Grönlandról, ugrottak a piacok

Trump újra megszólalt Grönlandról, ugrottak a piacok

Alaposan elromlott a hangulat a világ tőzsdéin, tegnap az amerikai piacok október óta nem látott esést szenvedtek el, miután Donald Trump még a hétvégén vámokkal fenyegette meg azokat az országokat, amelyek ellenzik, hogy az USA megszerezze Grönlandot. Európai vezetők elfogadhatatlannak nevezték az elnök fenyegetéseit, és válaszlépéseket ígértek. Donald Trump ma a Davosi Világgazdasági Fórumon beszélt, és kijelentette, hogy nem fog erőszakot alkalmazni Grönland megszerzésére, este pedig már bejelentette, hogy sikerült megállapodást kötnie. Az elnök kijelentései enyhítették a nyomást a lejtmenetben lévő európai tőzsdéken, majd Amerikában hozzájárultak ahhoz, hogy pluszban zárjanak a vezető részvényindexek. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×