eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az épülő új komáromi Duna-híd 2018. október 2-án. Jobbra a régi vasúti híd.
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

Meglepő számot közölt Pozsonnyal a szlovák GDP-ről az OECD

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet derűlátóbb a szlovák gazdasági növekedéssel kapcsolatban, mit az ország kormánya.

A szlovák miniszterelnök Pozsonyban fogadta José Ángel Gurría-t, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkárát, aki átadta a szervezet Szlovákiáról szóló éves jelentését Peter Pellegrininek. A dokumentum a szlovák pénzügyminisztérium 4 százalékos becsléséhez képest nagyobb, 4,3 százalékos GDP-növekedést jósol Szlovákiának.

Peter Pellegrini szerint a szervezetnek is köszönhető, hogy Szlovákia az OECD egyik leggyorsabban fejlődő országa. "Az eddigi közös munka eredménye, hogy Szlovákiának kiegyensúlyozott a költségvetése, hogy a munkanélküliség öt százalék alatt van, és hogy fontos lépéseket sikerült tenni a kevésbé fejlett régiók felzárkóztatása érdekében. Az emberi erőforrások fejlesztése terén még van mit fejlődni" – jegyezte meg a miniszterelnök.

A világgazdaság fékezését Szlovákia is megérzi, és az egyre valószínűbb kemény brexit negatív hatásától is tart. A pénzügyminisztérium ezért a korábban várt 4,5 százalékról 4 százalékra mérsékelte az idei évre vonatkozó gazdasági növekedés ütemét, sőt a 2020-ra és 2021-re vonatkozó prognózisadatát is lejjebb vitte. Az OECD azonban ennél bizakodóbb, és 4,3-es gazdasági növekedést jósol az országnak.

José Ángel Gurría kiemelte,

a 2019-es év azért is jelentős, mert Szlovákia veszi át az éves elnökséget az OECD-ben. A legfontosabb kihívás az ország számára a fenntartható fejlődés érdekében a digitális átalakulás.

A dolgozók egynegyedét-egyharmadát a jövőben az automatizálás fenyegeti, ezért fontos a fejlődés, ami csak az oktatás segítségével lehetséges. A főtitkár szerint még többet kell fektetni a kutatásba, és a fejlesztésbe, hogy az ország közelebb kerüljön az Európai Unió vezető tagállamaihoz.

José Ángel Gurría kifejtette, Szlovákia kis ország, de nagy regionális különbségekkel, és fontos, hogy ezen változtasson. Az egyik legnagyobb kihívás a romák integrálása, amiben nagy szerepe van a romaügyi kormánybiztosnak, aki nagy sikereket ért el ezen a területen.

A gazdasági válság elkerülése érdekében a legfontosabb a digitális fejlődés, melyhez az OECD szívesen nyújt segítséget.

A szlovák politikusoknak a főtitkár azt kívánta, mindig tartsák szem előtt az OECD legfontosabb szlogenjét: jobb politika a jobb eredmények és élet érdekében.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×