A hétfői pozsonyi találkozón az egyes minisztériumok küldöttei vettek részt, akik megállapodtak abban, hogy ha London az úgynevezett kemény brexit mellett dönt, akkor a szlovák kormány törvénymódosítást fog benyújtani a parlamentbe. Peter Pellegrini megerősítette, hogy a módosító javaslatok február 15-ig elkészülnek.
"Minden eshetőségre felkészültünk, és
időben előkészítjük azokat a törvényeket, melyek a legapróbb részletekig reagálnak a történésekre"
- fogalmazott a kormányfő.
Pozsony szerint a legfontosabb, hogy mindent megtegyenek az Egyesült Királyságban élő szlovák állampolgárok további zavartalan élete érdekében. Ma mintegy 80-100 ezer szlovákiai él a szigeteken. Peter Pellegrini megjegyezte, hogy a brit állampolgárok a kiválást követően ugyanolyan bánásmódra számíthatnak Szlovákiában, mint a szlovákok az ő hazájukban.
A közöltek alapján
a kormány jövő héten szerdán fogad el egy átfogó dokumentumot, amely azt hivatott taglalni, hogy a mindennapi élet mely területeit érintheti Szlovákiában a brexit.
A miniszterelnök figyelmeztetett, amennyiben Nagy-Britannia a megegyezés nélküli távozás mellett dönt, az azért is lehet problémás, mert
Szlovákiának nincs megállapodása az Egyesült Királysággal a szociális ügyeket illetően.
"Éppen ezért készen állunk még a kilépés időpontjáig olyan törvények meghozatalára - akár gyorsított eljárásban is -, melyek garantálják a kint élők szociális biztonságát, elismerik az ott ledolgozott munkaéveket, és védelmet nyújtanak további szociális területen" - hangsúlyozta Peter Pellegrini.
A szlovák munkaügyi tárca megerősítette a kormányfő szavait. A minisztérium államtitkára közölte, az elkövetkező hetekben előkészítik azokat a speciális törvényeket, melyek a szigeteken élők és dolgozók munkajogait védik. A belügyi tárca az állandó lakhellyel történő visszaélések elkerülését lehetővé tévő jogszabály-módosításra készül, az igazságügyi minisztérium pedig a vegyesházasságok és az örökösödési eljárás során felmerülő gyakorlati kérdések tisztázására tett ígéretet.
Peter Pellegrini szerint
Szlovákia végsősorban még hasznot is húzhat a brit kilépéssel, amennyiben a távozó cégeket sikerül Pozsonynak az országba csábítani.