Birminghamben megkezdődött a kormányzó Konzervatív Párt négy napon át tartó éves konferenciája. A fő téma a Brexit, amelynek lebonyolításáról nézetkülönbség áll fenn Theresa May miniszterelnök és a párt tekintélyes személyisége, Boris Johnson volt külügyminiszter között. Úgy tűnik, mintha Johnson pályázna Theresa May kormányfői pozíciójára.
Különös felütéssel kezdődött el a kormányzó brit Konzervatív Párt éves konferenciája. Boris Johnson, aki azért mondott le idén külügyminiszteri megbizatásáról, mert nem ért egyet a pártvezér Theresa May-nek a Brexit lebonyolítására vonatkozó részletterveivel, miközben rivális tervezettel lépett elő, a kormányfő elgondolásait "esztelennek" nevezte.
A Theresa May-féle Brexit-lebonyolítási tervet a kormányfő vidéki rezidenciáján, Checkersben dolgozták ki, ezért Checkers-tervnek nevezik. Boris Johnson viszont azt a megoldást tartja gazdasági és politikai szempontból célravezetőnek, amely az Egyesült Királyság és Kanada kapcsolatát szabályozza. Ez tehát az úgynevezett Szuper Kanada terv.
A Checkers-terv a Brexit utánra közös áruforgalmi szabályozást javasol, bár a parlamentnek joga lenne ezen idővel változtatásokat foganatosítani. A külföldiek munkavállalási joga nem korlátozódna, de London jogot formálna a bevándorlók számának meghatározására.
Boris Johnson mindezt "esztelennek" nevezte, mintegy hadat üzent Theresa May-nek.
Az ő úgynevezett Szuper Kanada tervezete értelmében nem rónának ki vámilletékeket, továbbá egyezményesen biztosítanák az áru- és nyersanyagszállítmányok szabad forgalmát.
A legnagyobb bökkenő Észak-Írország helyzete. Az Ír-szigeten egymás mellett fekszik az Ír Köztársaság és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország. Politikai kérdés, hogy szabad átjárás maradjon fenn a két terület között, amit nem könnyű megoldani.
A problémát kihasználva támadja Boris Johnson Theresa May-t, és úgy tűnik, hogy a helyére pályázik. A miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy addig látja el az ország vezetését, amíg a párt ezt megkívánja tőle. Boris Johnson ezt "helyes elgondolásnak" nevezte, de kérdés, mit tesz azért, hogy a párt idővel a kormányfő leváltását kezdeményezze.
A pártkonferencia első napján Theresa May hívei határozottan léptek fel a kormányfő pozíciójának erősítése érdekében. Philip Hammond pénzügyminiszter élesen támadta Johnsont, politikáját "gyerekes"-nek nevezte és hozzátette, hogy nem tudja őt miniszterelnökként elképzelni.
Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.