Kedden és szerdán is jobb elkerülni az angliai baleseti osztályokat és a betegek azt is kénytelenek lenyelni, hogy törölték a rutinműtéteket és a korábban bejegyzett vizsgálatokat.
A brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat, az NHS történetében példa nélküli módon, először indult „totális sztrájk”.
Ez nem azt jelenti, hogy az összes orvos az utcára vonult volna tüntetni, csak azt hogy a kezdő orvosok semmilyen ellátást nem hajlandók biztosítani. Emiatt a kórházakban és a várókban a betegek a sztrájk idején csak a fiatalokat helyettesítő főorvosokkal találkozhatnak.
A kedd estig, majd szerdán ismét reggeltől estig zajló sztrájk idején 13 ezer rutinműtétet és 100 ezer vizsgálatot töröltek Angliában.
David Cameron miniszterelnök bírálta a baleseti ellátás felfüggesztését, míg a fiatal orvosok számára a főgonosznak számító Jeremy Hunt brit egészségügyi miniszter az egészségügyi szolgálat „sötét napjáról” beszélt.
A pályakezdő doktorok számára azonban Hunt a Sötétség hercege. Az ő szlogenje az, hogy az NHS legyen valódi, heti hétnapos szolgálat.
Hunt azt állította: 6000 hétvégi halálesetet lehetne megelőzni, ha az orvosok „hivatásként” tekintenének munkájukra, és nem a „hétfőtől-péntekig szóló munka kultúráját” követnék.
Sok dühös orvos képeket töltött fel hétvégi munkájáról a közösségi oldalakra és a „Dolgozom, Jeremy” hashtaggel jelölte meg azokat. Van aki pedig egy ilyen plakáttal tüntetett: „Jeremy, már most is dolgozom hétvégén és így szingli vagyok!”
A pályakezdő orvosok már így is túlterheltnek és demoralizáltnak írják le magukat: „A kollégáimnak rendszeresen 2-3 ember munkáját kell elvégezni” – mondta Rachel Sinton liverpooli orvos.
A miniszter egy új szerződést akar – a kudarcot vallott tárgyalások után – saját hatáskörben rákényszeríteni a pályakezdőkre. Eszerint a hétvége normális munkaidő lenne és nem járna érte pluszpénz, miközben valamennyivel emelnék az átlagfizetést. A szerződés szerint a hétvégén nem lehetne megtagadni a nem sürgősségi ellátást.
Angliában 'junior orvosnak' számítanak azok, akik posztgraduális tanulmányaik mellett már praktizálnak.
A BBC felmérése szerint az angolok többsége még mindig a kezdő orvosok oldalán áll (57%), míg a megkérdezettek 26%-a ellenzi a sztrájkot.
Valamennyire árnyalja a képet, hogy egyre többen hibáztatják mindkét oldalt (35%), de még az angolok több mint a fele (56%) még mindig a kormány számlájára írja a sztrájkot.