eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Kína mindent megtesz, hogy ne tűnjön úgy: kizsákmányolja Afrikát

Kína 10 milliárd dollár olcsó hitelt ad Afrikának, miközben igyekszik elhárítani azt a vádat, hogy kizsákmányolná a kontinenst annak természeti kincsei miatt. "Nem igazak a nyugati állítások, hogy Kína csak az energia miatt érdeklődik Afrika iránt" - mondta Ven Csia-pao kínai miniszterelnök egy kínai-afrikai együttműködési konferencián.

Kína hatalmas erőfeszítéseket tesz, hogy elhárítsa azt a vádat, hogy ki akarja zsákmányolni Afrikát. Peking egy évtizede kezdett pénzt befektetni az afrikai természeti kincsekbe és energiahordozókba, hogy rohamléptekkel növekvő gazdaságát támogassa. Bírálói szerint közben szemet hunyt az emberi jogok megsértése felett.

Az Európai Parlament tavaly elítélte Kínát, amiért úgymond "elnyomó afrikai rezsimekkel vonja szorosra kapcsolatait", hogy kielégítse az olaj és nyersanyagok iránti éhségét. Példaként említették Szudánt, amelynek kormányát többször vádolták meg azzal, hogy bátorította, vagy elnézte a darfúri atrocitásokért felelős arab milíciák tetteit.

Ven Csia-pao kínai miniszterelnök egy egyiptomi kínai-afrikai gazdasági fórumon jelentette be a 10 milliárd dolláros kedvezményes kölcsönöket. A pénzeket a infrastruktúra fejlesztésére és szociális programokra használhatják fel az afrikai országok. Peking emellett leírja a legszegényebb államok tartozásait, valamint 100 "tiszta energiát" felhasználó projektet indít, és fokozatosan csökkenteni fogja az afrikai országok termékeire kirótt vámokat.

Afrikában korábban már haragot váltottak ki a kínai kereskedelemi módszerek, az, hogy a nyersanyag Kínába megy, onnan pedig a késztermék érkezik vissza.

Kína és a kontinens tavaly 107 milliárd dolláros kereskedelmi forgalmat bonyolított. A pekingi székhelyű olajcég a Sinopec Csoport több mint 7 és fél milliárd dollárért megvette az Addax Petroleum nevű nigériai céget és ezzel nigériai, kameruni és gaboni olajmezőkhöz jutott. Tavaly pedig Kína 9 milliárd dollár beruházásáról állapodott meg Kongóval, az ottani bányákhoz való hozzáférésért cserébe.

Peking igyekszik bizonyítani, hogy nem valamiféle újgyarmatosító Afrikában, és hogy a kétoldalú kapcsolatok évtizedekre nyúlnak vissza. Kiadott például egy emlékújságot, amelyben Mao Ce-tungtól - a Népköztársaság alapítójától kedve - több, afrikai látogatáson járt kínai vezető fényképét közlik - jegyezte meg a Bloomberg.

Elemzők arról is beszélnek, hogy Kína Afrika iránti érdeklődése felkeltette a külföldi befektetők figyelmét, akik alulértékelték a földrészt. És, miközben a hitelválság miatt visszaestek a nyugati hitelek és segélyek, a kínai segítség - bármilyen motiváció is áll mögötte - egyre fontosabb Afrikának.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Takács Ernő: 2025 hozhatja fellendülést az ingatlanfejlesztési piacon

Takács Ernő: 2025 hozhatja fellendülést az ingatlanfejlesztési piacon

Az ipari ingatlanoké most a slágerpiac, az iroda-, a vásárlóközpont-, szállodafejlesztés közül a legtrendibb – mondta Takács Ernő, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában. Természetesen elemezte más szegmensek helyzetét is, így a lakás- és szállodapiaci helyzetet és az irodabérléssel kapcsolatos újdonságokat is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Felosztaná Putyin Ukrajnát, megoldhatatlan bajtól szenved az ukrán hadsereg – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Felosztaná Putyin Ukrajnát, megoldhatatlan bajtól szenved az ukrán hadsereg – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az ukrán katonai hírszerzés bejelentette, tud arról az orosz tervről, amely 2045-ig jelzi előre a katonai-politikai helyzet változását a világon, és amelynek része Ukrajna három részre történő felosztása is – írja az Ukrajinszka Pravda. Az ukrán hadsereg jelentős kihívásokkal néz szembe a mozgósítás terén, miközben az ország védelmi képességeinek megerősítésén dolgozik. A Financial Times beszámolója szerint Ukrajna mozgósítási tartaléka 3,7 millió fő, míg a katonai szolgálatra potenciálisan alkalmas, 25 és 60 év közötti férfiak száma 11,1 millió - írta meg a Financial Times. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×