eur:
406.49
usd:
378.57
bux:
76250.51
2024. november 8. péntek Zsombor

Berlinben ledöntötték a dominót

Nagyszabású ünnepséggel emlékeztek meg hétfőn a német fővárosban a berlini fal leomlásának 20. évfordulójáról. Az eseményen a többi között Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök, Gordon Brown brit kormányfő és Dmitrij Medvegyev orosz államfő is részt vett.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter, aki Barack Obama elnök képviseletében érkezett a német fővárosba, valamint Gordon Brown brit kormányfő, Nicolas Sárkozy francia köztársasági elnök, valamint Dmitrij Medvegyev orosz államfő lényegében csak statisztált ahhoz a felhőtlen örömünnephez, amelyet Angela Merkel kancellár kezdeményezésére a berlini fal leomlásának 20.évfordulójára rendeztek.

Noha az 1961 augusztusában épült és 1989-ig folyamatosan erősített falat teljesen csak hónapok múltán tüntették el, a hidegháború alighanem legdurvább szimbóluma lényegében 1989 november 9-én este vesztette el fenyegető voltát, amikor a volt NDK állampártjának egyik vezető tagja bejelentette, hogy az ország állampolgárai számára engedélyezik a szabad határátlépést.

A hír hallatára már az éjszakai órákban több mint 20 ezren lépték át a belnémet határt, a legtöbben a Borolmer utcát összekötő hídon - köztük volt az NDK-ban felnőtt Angela Merkel is, ezért szinte magától értetődött, hogy a hétfői ünnepségsorozat egyik fontos állomása az akkori határátlépés megismétlése volt.

Ezúttal már Mihail Gorbacsov, az egykori Szovjetunió állam- és pártvezetője, valamint Lech Walesa, a lengyel Szolidaritás egyik alapítója, továbbá számos volt keletnémet rendszerbíráló kísérte el a zuhogó esőben a kancellárt, aki a legújabb kori német történelem legszebb napjának nevezte 1989 november 9-ét.

Hétfőn még a zord időjárás sem rettentette el a berlinieket, hogy minél nagyobb számban a helyszínen kövessék az ünnepségeket, amelyet a televízió élő adásban közvetített.

Az esti órákra maradt a fal jelképes ledöntése, ugyanis a Reichstag és a Potsdamer Platz között habgyantából készült több méter magas tömböket állítottak egymás mellé az egykori fal helyén, és ezeket Lech Walesa, valamint az akkor magyar miniszterelnök, Németh Miklós és a többi állam- és kormányfő jelenlétében dominószerűen ledöntötték.

Az ünnepségsorozatot késő éjszaka a Brandenburgi kapunál nagyszabású tűzijáték zárta.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.

Robert Fico: két köztársasági elnök "a szlovákellenes erők mesterséges terméke"

Elítélte a pozsonyi parlament Andrej Kiska volt köztársasági elnöknek az adóügyben tett lépéseit. A határozati javaslatot azután szavazta meg a törvényhozás, hogy Kiskát adócsalás ügyében jogerősen elítélte a bíróság. Kiska politikai okokat lát az ügye mögött.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Mozgalmas napokon vannak túl a tőzsdék, az elnökválasztás után emelkedett a piac, majd tegnap még egy Fed-kamatdöntés is érkezett, amelyen a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontot vágott az amerikai jegybank. Eközben itthon is pörögnek az események, az OTP és a Mol is közzétette hajnalban a negyedéves számait. A bank gyakorlatilag minden fontosabb soron jobb negyedéves eredményeket szállított, mint amire az elemzők számítottak, a bevétel 4, a profit 10 százalékkal lett magasabb a vártnál. A Mol ezzel szemben inkább csökkenést könyvelt el a fontosabb sorokon, és adózott eredménye mintegy 6,5 százalékkal múlta alul a várakozásokat. A két vállalat részvényárfolyama csak mérsékelt elmozdulásokkal reagált a jelentésekre - az OTP emelkedik, míg a Mol esik. Közben a nemzetközi hangulat vegyesen alakul, Európában esnek a tőzsdék, az USA-ban pedig felemás mozgásokat láthatunk, az olajár pedig esik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×