eur:
393
usd:
363.37
bux:
72351.87
2024. július 5. péntek Emese, Sarolta
moonikin campos tesztbábu artemis-1
Nyitókép: NASA

Moonikin Campos parancsnok indul a történelmi Hold-küldetésre

Ő lesz az Artemis-1 projektben a Holdon túlra elrepülő Orion űrhajó első tesztpilótája.

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) jelenleg az Orion űrhajót készíti fel az augusztus 29-re tervezett startra, amelyet egy gigantikus rakétával (SLS) repítenek fel az űrbe. Az Artemis-1 küldetés még legénység nélkül indul, így egyelőre csak egy próbababát ültettek az Orion pilótafülkéjébe. A NASA "Moonikin Camposnak" nevezi, Arturo Campusra, a legendás Apollo-küldetés főmérnökére emlékezve - írta a hvg.hu.

Moonikin Campos "parancsnok" a NASA új, narancssárga, most tesztelésre kerülő szkafanderébe öltöztettek, és rögzítették a pilótaülésben. A bábu belsejében adatrögzítő szenzorokat helyeztek el, hogy mérjék az utaskabin gyorsulását, rázkódását, valamint a sugárzási szintet.

A NASA összefoglalója szerint az Artemis-1 az amerikai űrkutatási hivatal mélyűrkutató programjának első integrált tesztje lesz: az Orion űrszonda, a Space Launch System (SLS) rakéta és a floridai Cape Canaveral-i Kennedy Űrközpont földi rendszerei működnek majd együtt. Az Artemis-1 személyzet nélküli repülési tesztje biztosíthatja az alapot a következő fázisban már emberi részvétellel zajló mélyűrkutatáshoz.

A cél az emberi lét kiterjesztése a Holdra és azon túl.

A repülés során az űrszonda a világ legerősebb rakétáján indul útnak, és messzebbre repül, mint amilyen távolságra ember számára épített űrhajó valaha is repült. 280 000 mérföldet tesz meg a Földtől, több ezer mérföldre eljut a Holdon túl egy négy-hat hetes küldetés során (térkép a küldetésről itt).

Az Orion tovább marad az űrben anélkül, hogy kikötött volna egy űrállomáson, mint bármely űrhajósoknak készült jármű korábban, illetve gyorsabban és forróbban tér haza, mint bármelyik elődje.

A Holdra való leszállást a repüléssorozat következő fázisában, az Artemis-2 küldetésben tervezik: 2024-ben már négy űrhajós utazik égi kísérőnkre az Orionon.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.05. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×