Infostart.hu
eur:
353.45
usd:
309.58
bux:
142092.6
2026. július 6. hétfő Csaba
Marseille, 2016. június 30.A lengyel Robert Lewandowski, miután gólt szerzett a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság negyeddöntőjében játszott Lengyelország – Portugália mérkőzésen a marseille-i Velodrome Stadionban 2016. június 30-án. (MTI/EPA/Oliver Weiken)
Nyitókép: Oliver Weiken

Lech Wałęsa bízik a Fehér Sasokban

Az idei labdarúgó Európa-bajnokságon először találkozik egymással két szomszéd: a lengyel és a szlovák válogatott este hat órától mérkőzik Szentpéterváron.

Mi, magyarok, mind a két csapatot „testközelből” ismerhetjük, a szlovákokkal azonos Eb-selejtezőcsoportban szerepeltünk, míg a lengyelek márciusban, világbajnoki selejtezőn jártak Budapesten. Paulo Sousa kapitánynak az volt a bemutatkozó mérkőzése, a 3–3-as döntetlen óta megverték otthon az andorraiakat, majd kikaptak az angoloktól, illetve újabb két döntetlent játszottak a június eleji felkészülési mérkőzéseken, előbb az oroszok, majd az izlandiak ellen.

Így aztán nem a legjobb a hangulat a csapat körül, az ottani közvélemény is legfeljebb mérsékelten bizakodó. Kivéve például a Fakt című bulvárlapot, amely a végső sikert sem tartja kizártnak.

„Ma van a nap! A lengyelek megkezdik részvételüket az Euro 2020-on. 18 órakor a szentpétervári stadionban játsszuk első mérkőzésünket ezen a tornán. Szlovákiával nézünk szembe. Egész Lengyelország visszatartja a lélegzetét. Az utcák elhagyatottak lesznek, 90 percig erősen szorítunk, és úgy gondoljuk, hogy ezúttal messzire juthatunk, és talán meg is nyerhetjük a vágyott serleget. Lech Wałęsa (78) teljes erejével támogatni fog minket” – írta az újság, s tényleg megszólaltatta a Szolidaritás mozgalom legendás alakját, a későbbi államfőt. Wałęsa véleménye talán jobban kifejezi a közhangulatot, mint a lap hurráoptimizmusa:

„Továbbjutunk a csoportból, de aztán nem jutunk túl messzire. Ez az edző jó, de nem volt elég ideje felkészíteni a csapatot”

– mondta.

Egy hétfői győzelem sokat segítene a terv valóra váltásában, a lengyelek (és egyébként a szlovákok is) úgy számolnak, elsősorban a két szentpétervári mérkőzésen van esélyük pontokat gyűjteni, Sevillában, a spanyolok ellen ez nagy bravúr lenne.

A lengyelek első számú csillaga Robert Lewandowski, a Bayern München csatára, a 2020–2021-es európai klubfutballidény aranycipőse, akit a FIFA decemberben a világ legjobbjának választott. A lengyelek által Lewynek becézett csatár mind a lejátszott mérkőzések, mind a szerzett gólok tekintetében országos csúcstartó. Eddig

119 mérkőzésen 66 gólt szerzett a Fehér Sasok mezében.

Ugyanakkor figyelemre méltó, hogy a nagy tornákon eddig nem volt igazán eredményes,

  • a 2012-es és a 2016-os Európa-bajnokságon is csak egy-egy gólt szerzett,
  • a 2018-as vb-n nem talált a kapuba.

A várható kezdőtizenegyek

Lengyelország: Szczęsny – Piątkowski, Glik, Bednarek, Bereszyński – Krychowiak, Klich, Zieliński, Puchacz – Jóźwiak, Lewandowski

Szlovákia: Dúbravka – Pekarik, Šatka , Škriniar , Hubočan – Kucka, Bénes – Haraslin, Hamšík , Mak – Duda

Címlapról ajánljuk

Korlátozni kéne a gyerekeknek az e-rollerezést és a trambulint – Kemény szavak az Arénában Velkey György Jánostól

Naponta 5-10 olyan gyereket hoznak be a Bethesda Kórház ügyeletére, aki e-rollerezés közben sérült meg – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában az intézmény főigazgatója. Velkey György János gyermekgyógyász szerint a 14 évesnél fiatalabbak számára az új KRESZ-ben meg kellene tiltani az elektromos rollerek használatát. Tapasztalatai alapján 6 éves koring trambulinozni sem kéne.
inforadio
ARÉNA
2026.07.06. hétfő, 18:00
Kovács Erik
a Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Nőtt az európai kiskereskedelem

Nőtt az európai kiskereskedelem

Az Eurostat első becslése szerint 2026 májusában megfordult az előző havi csökkenő trend: a kiskereskedelmi forgalom volumene az euróövezetben 0,2, az EU egészében pedig 0,5 százalékkal nőtt havi szinten, éves összevetésben pedig 1,6, illetve 1,9 százalékos bővülés mutatkozott. A tagállamok közül Ciprus, Luxemburg és Lengyelország produkálta a legnagyobb havi növekedést, míg Észtországban és Horvátországban visszaesést mértek. Magyarországon különösen erős volt a dinamika: havi szinten 0,7, éves alapon pedig 4,8 százalékos volumennövekedést regisztráltak, amelyet a béremelkedés, a transzferek és a növekvő fogyasztói optimizmus egyaránt támogatott.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×