„Washington visszaél az exportellenőrzési eszközökkel, mint például a szervezetek feketelistáival, és az amerikai nemzetbiztonság veszélyeztetése, valamint az amerikai külpolitika megsértése ürügyén válogatás nélkül jogellenes, egyoldalú szankciókat vet ki” – mondta Guo Csia-kun külügyi szóvivő.
„Ez tipikus hegemón magatartás, mellyel súlyosan megsértik a nemzetközi jogokat és a kapcsolatok alapvető normáit, jelentős károkat okozva ezzel a vállalkozások globális termelési láncainak. Kína ezt határozottan ellenzi” – tette hozzá.
„Felszólítjuk az Egyesült Államokat, hogy hagyjon fel a nemzetbiztonság fogalmának általánosításával, valamint a gazdasági, kereskedelmi, tudományos és technológiai kérdések átpolitizálásával” – jelentette ki a szóvivő.
Hozzátette: Kína meg fogja tenni a szükséges intézkedéseket a kínai vállalatok törvényes jogainak és érdekeinek határozott védelme érdekében.
Az amerikai kereskedelmi minisztérium hétfői közleményében jelentette be, hogy mintegy 80, köztük kínai, egyesült arab emírségekbeli, dél-afrikai, iráni és tajvani székhelyű vállalatot vett fel a tiltólistára „az Egyesült Államok nemzetbiztonságával és külpolitikájával ellentétes tevékenységük miatt”.
A listán mintegy 70 vállalat kínai, melyek közül 11 cég mesterséges intelligenciával és félvezető-fejlesztéssel foglalkozik, 27 másik vállalatot pedig azért emeltek ki, mert „amerikai alkatrészeket szereztek be vagy próbáltak beszerezni” – közölte a minisztérium, de a vállalatok neveit nem hozták nyilvánosságra.