Infostart.hu
eur:
385.08
usd:
331.59
bux:
120679.89
2026. január 15. csütörtök Lóránd, Lóránt
Jun Szogjol dél-koreai elnök beszédet mond a demokráciát veszélyeztető folyamatokról a harmadik alkalommal tartott nemzetközi konferencián Szöulban 2024. március 18-án, a háromnapos fórum kezdőnapján.
Nyitókép: MTI/EPA/Kyodo News pool/Kim Minhi

Nincs sok esélye a helyén maradni a dél-koreai államfőnek

Az elnök elmozdítását célzó indítványt nyújtott be az ellenzék a szöuli parlamentben.

Jun Szogjol dél-koreai elnök elmozdítását célzó indítványt nyújtott be a szöuli parlamentben szerdán hat ellenzéki párt, amelynek képviselői azt állítják, hogy az államfő "súlyosan és nagymértékben megsértette az alkotmányt" azzal, hogy előző nap szükségállapotot akart bevezetni az országban.

Az ellenzék azzal érvel, hogy Jun Szogjol azért hirdetett szükségállapotot kedden este, hogy kibújjon az ellene és a családja ellen folyó nyomozás alól. Nem állt fenn semmi olyan előfeltétel, például háborús helyzet, fegyveres lázadás vagy nagyobb országos vészhelyzet, amely az alkotmány alapján indokolttá tette volna ezt a lépést - áll az indítványban.

Az elnök elmozdítását célzó hivatalos beadványról pénteken vagy szombaton szavaznak majd.

Jun Szogjol helyi idő szerint kedd este a YTN televízió élőben közvetített műsorában - általános megdöbbenést keltve - jelentette be, hogy szükségállapotot hirdet ki az országban, arra hivatkozva, hogy fel akarja számolni a kormányzati munkát bénító, "szégyentelenül Észak-Korea-barát államellenes erőket". A dél-koreai parlamentnek a 300-ból 190 jelen lévő tagja helyi idő szerint szerdára virradóra határozatot fogadott el a szükségállapot feloldásáról, majd a rendelkezést maga az államfő néhány óra múlva visszavonta, és a rendkívüli jogrend fenntartására kivezényelt katonákat visszahívták.

Az államfő lemondását tüntetők is követelték a főváros utcáin. A tiltakozók Szöul belvárosában gyertyafényes demonstrációt tartottak, hasonlóan ahhoz a 2017-es megmozduláshoz, amelyen Pak Kunhje volt államfő távozását követelték, majd az elnöki palotához vonultak. A Yonhap dél-koreai hírügynökség jelentése szerint az elnök kabinetfőnöke és kulcsfontosságú tanácsadói "tömegesen nyújtották be lemondásukat". A védelmi minisztérium közölte, hogy a tárcavezető, Kim Jonghjon is felajánlotta lemondását.

Címlapról ajánljuk
Új fázisba lép a szlovákok atomerőmű-projektje

Új fázisba lép a szlovákok atomerőmű-projektje

Robert Fico úgy fogalmazott: Szlovákia egyedülálló helyzetbe kerülhetne, mivel a világ azon kevés országai közé tartozna, amelyeknek egyszerre van tapasztalata orosz és nyugati gyártmányú atomreaktorok üzemeltetésében.

Csizmazia Gábor a furkósbotról és a Trump-paradoxonról: „Donald Trump kétszer lépte át a saját vörös vonalát”

Donald Trump amerikai elnök leginkább Ukrajna és a vámpolitika esetében lépte át a saját maga által felvázolt vörös vonalakat – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Csizmazia Gábor. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet tudományos főmunkatársa szerint Donald Trump külpolitikai lépései inkább elbizonytalanították a szavazóit, semmint újakat hoztak volna mellé.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×