Infostart.hu
eur:
385.83
usd:
331.62
bux:
116510.12
2026. január 12. hétfő Ernő
Nyitókép: Unsplash.com

Elsüllyedt a húszik által pár napja megtámadott hajó a Vörös-tengeren

Elsüllyedt a Vörös-tengeren az a kereskedelmi hajó, amelyet napokkal korábban jemeni húszi lázadók támadtak meg - közölték szombaton jemeni és brit hatóságok.

Ez volt az első hajó, amelyet a jemeni lázadók elsüllyesztettek az Izrael gázai háborúja miatt külföldi hajók ellen indított drón- és rakétahadjáratuk során.

A belize-i zászló alatt haladó, egy bejrúti cég által üzemeltetett Rubymar nevű hajót a húszik által kilőtt ballisztikus rakéta találta el február 18-án a Vörös-tengert az Ádeni-öböllel összekötő Báb-el-Mandeb-szorosban.

Jemen nemzetközileg elismert kormánya, valamint egy regionális katonai vezető megerősítette a hajó elsüllyedését, csakúgy mint a brit haditengerészet tengerhajózási biztonsági információs szolgálata (UKMTO).

A száműzetésben működő jemeni kormány közlése szerint a hajó péntek este süllyedt el a viharos időjárás következtében. A támadás után északabbra vezényelt hajót tizenkét napra magára hagyták, bár azt tervezték, hogy megpróbálják biztonságos kikötőbe vontatni.

Az amerikai Középső Parancsokság (Centcom) korábban figyelmeztetett, hogy a hajó által szállított műtrágya és a szivárgó üzemanyag ökológiai katasztrófát idézhet elő a Vörös-tengeren.

Az Ambrey magán biztonsági cég pénteken rejtélyes incidensről számolt be, amely a Rubymar fedélzetén történt. A cég a részletekre nem tért ki, csak annyit közölt, hogy jelentések szerint számos jemeni megrongálta a hajót.

Az Irán által támogatott húszik a Vörös-tengeren közlekedő - szerintük Izrael felé tartó vagy Izraelt védő - kereskedelmi és hadihajókat támadják rendszeresen azóta, hogy Izrael októberben hadműveleteket kezdett a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet ellen. A támadások miatt számos, Ázsiából Európába tartó teherhajó jóval hosszabb úton közlekedik, elkerülve a Vörös-tenger térségét.

Címlapról ajánljuk
Az AI segítené a függetleneknek megtörni a kétpárti uralmat Amerikában

Az AI segítené a függetleneknek megtörni a kétpárti uralmat Amerikában

A mesterséges intelligencia immár az amerikai politika hagyományos rendszerét is felforgathatja. Egy washingtoni központú nonprofit szervezet szerint az AI lehet a kulcs ahhoz, hogy – több évtized után – független jelöltek újra bejussanak az Egyesült Államok Képviselőházába,és ezzel alapjaiban változtassák meg a törvényhozás erőviszonyait.
inforadio
ARÉNA
2026.01.12. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×