eur:
411.16
usd:
392.15
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
RSZ-24 Jarsz orosz nukleáris rakéta egy katonai felvonulásán. Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Vészjósló akció: mozgásba lendültek az orosz atomrakéták – videó

Nyugtalanságra ad okot, hogy megindult a mobil indítóállásokra szerelt orosz nukleáris rakéták egy része.

Hivatalos közlés szerint a rakétások a május 9-i, moszkvai katonai felvonuláson fognak részt venni. Állítólag azért indultak el a különleges, 16x16-os terepjáró járművekre épített atomrakétáikkal az orosz főváros felé. A háborús helyzetre való tekintettel azonban a Nyugat minden korábbinál fokozottabb aggodalommal kíséri a rakéták mozgását.

Az oroszok szerint az legújabb, Jarsz rakétarendszerekről van szó. Ezek jelölése – hasonlóan az orosz fegyvereknél megszokotthoz – némi zavart hordoz, ugyanis bizonyos források RSZ-24 Jarsz-M-ként említik, míg máshol Topol-MR vagy RSZ-26 Rubezs a rendszer elnevezése. Annyi bizonyos, hogy a korábbi Topol rakéták továbbfejlesztésével 2008 és 2011 között hozták létre. Bár az első indítás sikertelen volt, egy évvel később, 2012-ben már rendben működött a rakéta.

Szergej Karakajev tábornok, az orosz stratégiai rakétacsapatok parancsnoka azt nyilatkozta,, hogy a rendszer neve a "nukleáris elrettentő rakéta" kifejezés orosz nyelvű rövidítése (Ядерная ракета сдерживания - jágyernaja raketa szgyerzsivanyija). Ezekből több mint 136 darabot a már említett járművekre telepítettek. A mobil indítók viszonylag gyorsan mozoghatnak Szibéria végtelen erdeiben előre megépített kiölővő helyek között, ezzel jócskán korlátozva a csapásmérő erők felderíthetőségét.

Az orosz adatok alapján a fegyver hatótávolsága 2000 és 6000 kilométer között van. Ami igazán félelmetes, hogy több, egymástól függetlenül célra irányítható robbanófejjel rendelkezik. Ezek ráadásul a légkörbe visszatérve hiperszonikus sebességgel még kitérő manővereket is tudnak végrehajtani, ami alaposan megnehezíti az elfogásukat. Hagyományos és nukleáris robbanófejjel is felszerelhetők. Ez utóbbiak közül a nagyobb, 300-500 kilotonnás harci részekből 3-6 darabot, míg a kisebb, 150 kilotonnásokból, 6-10 darabot tud hordozni egy-egy rakéta.

Csak összehasonlításul, a Hirosimára ledobott első atombomba 15 kilotonna hagyományos robbanóanyag erejével rendelkezett. Ennek megfelelően akár egyetlen Jarsz rakéta is képes leenne akár egész Magyarországot romba dönteni.

Vlagyimir Putyin az ukrajnai háború kitörésével szinte egyidőben elrendelte az orosz nukleáris erők magasabb harckészültségbe helyezését is. Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese pedig többször nyíltan megfenyegette Ukrajnát, valamint a Kijevet támogató nyugati szövetségeseket, hogy Oroszország – ha biztonsági érdekei úgy kívánják – atomfegyvert is bevethet.

Medvegyev szélsőséges kijelentéseire reagálva, az InfoRádiónak nyilatkozó Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense, biztonság- és védelempolitikai szakértő azonban azt mondta, hogy sem katonailag, sem pedig politikailag nem lenne értelme atomcsapást mérni ukrán, vagy főleg nyugati célpontokra.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×