eur:
411.35
usd:
392.55
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Brüsszel, 2018. február 5.Salah Abdeslam, a 2015 novemberében Párizsban elkövetett terrorista merényletsorozat marokkói származású, francia állampolgárságú fővádlottja perének első tárgyalásán egy brüsszeli bíróságon 2018. február 5-én. A merényletsorozat főszervezőjének tartott Abdeslamot gyilkossági kísérlettel vádolják, mert rálőtt az őt elfogni próbáló rendőrökre Brüsszelben. (MTI/EPA/AFP pool/Emanuel Dunand)
Nyitókép: MTI/EPA/AFP pool/Emanuel Dunand

Salah Abdeslamot átszállították Franciaországba

Ügyvédjei tiltakoztak az átszállítás ellen. Salah Abdeslamot a francia és a belga bíróságok is elítéltek a 2015. november 13-i párizsi, illetve a 2016. márciusi brüsszeli merényletekben való részvételéért.

"Egy Párizs környéki börtönben tartják fogva" - közölte Eric Dupond-Moretti francia igazságügyi miniszter. Egy meg nem nevezett hivatalos forrás megerősítette az RTL kereskedelmi rádió értesülését, miszerint Salah Abdeslam a Párizstól délre található Réau büntetés-végrehajtási intézetébe került.

"A francia igazságszolgáltatás döntésének és az áldozatokat képviselő egyesületek kívánságának megfelelően itt fogja letölteni a tényleges életfogytiglani büntetését", amelyet Franciaországban szabtak ki rá - írta az X közösségi oldalon az igazságügyi miniszter.

Abdeslam az egyetlen életben maradt tagja annak az iszlamista terrorcsoportnak, amely 2015. november 13-án 132 embert ölt meg Párizsban és Saint-Denis-ben. A merényletsorozatot az Iszlám Állam nevű terrorszervezet vállalta magára, amelynek az egyik, Európában, mindenekelőtt Belgiumban kiépített csoportja hajtotta végre a támadásokat. Ugyanez a hálózat csapott le 2016. március 22-én Brüsszelben a nemzetközi repülőtéren és a Maalbeek metróállomáson. A merényletekben 32 ember halt meg, és több mint háromszázan megsebesültek. Abdeslamot 2022. június 29-én életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte a különleges esküdtszék Párizsban, ő pedig az ítélet ellen nem fellebbezett, majd 2023 szeptemberében 20 év börtönbüntetést kapott Belgiumban.

Ügyvédje, Delphine Paci megerősítette az AFP hírügynökségnek, hogy ügyfelét átszállították Franciaországba, aminek a jogszerűségét viszont vitatja, és a jogállamiság megsértésének tartja.

Salah Abdeslam brüsszeli születésű francia állampolgár. Miután 2016. március 18-án letartóztatták Brüsszelben, az őrizete nagy részét Franciaországban töltötte, s 2022 júliusában, a tíz hónapos párizsi per ítélethirdetését követően Franciaország "ideiglenesen átadta" Belgiumnak. A két ország megállapodott abban, hogy az átadás csak a brüsszeli tárgyalás idejére szól, és a dzsihadista Franciaországban tölti le életfogytiglani büntetését, amelyet a párizsi merényletekben való részvételéért kapott.

A francia állampolgársággal rendelkező Salah Abdeslam a per során jelezte, hogy büntetését Belgiumban szeretné letölteni, ahol született és felnőtt, és ahol a családja él. A francia nemzeti terrorellenes ügyészség azonban ehhez nem járult hozzá, arra hivatkozva, hogy a büntetés Belgiumban való letöltése "a francia büntetés torzulásához és enyhítéséhez vezetne" - jelezte a párizsi esküdtszék főügyésze. Továbbá az, hogy az elítélt Franciaországban tölti büntetését, nem jelenti "a magán- és családi élethez való jogának jelentős sérelmét" a francia igazságszolgáltatás szerint.

Abdeslam ügyvédei valóságos jogi harcot indítottak Belgiumban az átszállítás ellen, elsősorban a franciaországi fogva tartási körülményekre hivatkozva.

"Teljesen logikus lenne, hogy Belgiumban töltse le büntetését" - mondta az AFP-nek Delphine Paci. "Azzal érveltünk, hogy (Franciaországban) nem egyszerűen magánzárkában volt, hanem a térfigyelő kamerák mellett minden kommunikációját ellenőrizték" - mondta Abdeslam másik belga ügyvédje, Harold Sax.

Delphine Paci szerint az átszállítás Franciaországba "egyfajta abszolút bosszúvágyat tükröz, amely felülírja a törvény tiszteletben tartását".

A brüsszeli fellebbviteli bíróság 2023 októberében "ideiglenesen felfüggesztette" az elítélt Franciaországnak történő átadását. A szövetségi ügyészség álláspontja szerint - amely az európai ítélkezési gyakorlatra hivatkozik - ez a határozat ugyanakkor nem lehetett akadálya annak, hogy a dzsihadista visszatérjen Franciaországba.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×