Infostart.hu
eur:
355.73
usd:
308.5
bux:
133669.49
2026. június 11. csütörtök Barnabás
Morning light, Eiffel Tower and the buildings of Paris, high point of view. France, Europe
Nyitókép: Francesco Riccardo Iacomino

Egyre kevesebb francia születik, mégis többen vannak - megvan a válasz

Franciaország lakóinak száma 68,37 millió volt 2023. január 1-én. A növekedés egy év alatt 2022-höz hasonlóan 0,34 százalék volt, annak ellenére, hogy a születések száma 6,6 százalékkal csökkent az előző évhez képest

A francia statisztikai hivatal adatai szerint az országban tavaly 678 ezer csecsemő született, ami a legalacsonyabb szám a második világháború végét követő év óta. 2022-ben még 723 ezer születést regisztráltak, ami 19 ezerrel kevesebb volt, mint 2021-ben.

A népesség természetes növekedésének oka, hogy a halálozások száma 2023-ban 6,5 százalékkal kisebb (631 ezer) volt, mint 2022-ben, amelyet a koronavírus-járvány és a hőhullámok okozta többlethalálozás jellemzett. A népességszám természetes alakulása - születések mínusz halálozások - ezért enyhén pozitív maradt (47 ezer), de ez 1946 óta a legalacsonyabb szint.

A francia népességnövekedést a bevándorlás is elősegítette:

a becslések szerint 183 ezerrel többen vándoroltak be az országba, mint ahányan elköltöztek onnan.

Ez a szám három éve nem változott, azt megelőzően 223 ezer volt a többlet.

A statisztikai hivatal szerint a születések számának csökkenése elsősorban a termékenységi mutató csökkenésével magyarázható, miután az egy nőre jutó gyermekek száma 1,68-ra csökkent a 2022-ben mért 1,84-ről. A mutató 2015 óta csökken, miközben az azt megelőző évtizedben 2 felett volt.

Mindezek ellenére a Európai Unióban 2021-ben még mindig Franciaországban volt a legmagasabb a termékenységi mutató, akkor egy nőre 1,84 gyerek jutott.

A születéskor várható élettartam 85,7 évre emelkedett a nők esetében a korábbi 85,2-ről, míg a férfiaknál a szám először érte el a 80 évet, a tavalyi 79,3 után.

Címlapról ajánljuk
„Rajta vagyunk az állami vagyon visszaszerzésén” – kormányszóvivői sajtótájékoztató
Cikkünk frissül

„Rajta vagyunk az állami vagyon visszaszerzésén” – kormányszóvivői sajtótájékoztató

Milliárdok indulnak a kórházi klímaügy rendezésére, átvilágítják a 100 milliárdos mohácsi Duna-híd ügyét, számokra támaszkodva csökkentik a beruházás értékét. Dekriminalizálják a kriptózást, az uniós pénzek hazahozatalához szükséges 27 szupermérföldkövet pedig rövidesen teljesítik. A vagyonadónál a 2025 végi állapot számít majd Magyar Péter miniszterelnök javaslata szerint. Néhány ügyben a Kormány.hu-n társadalmi konzultáció jön.
inforadio
ARÉNA
2026.06.11. csütörtök, 18:00
Dénes Ferenc sportközgazdász
Dénes Tamás az InfoRádió főmunkatársa, futballtörténész és -szakíró
Babaváró, kriptopénzek, kórházi klímák, újabb csontváz - Itt vannak a kormány legújabb bejelentései

Babaváró, kriptopénzek, kórházi klímák, újabb csontváz - Itt vannak a kormány legújabb bejelentései

Fontos döntéseket hozott szerdai ülésén a Tisza-kormány, melyekről a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón mond részleteket Magyar Péter miniszterelnök. A tájékoztatón kiderült, hogy a kormány döntött a Diákhitel 1 kamatstopjának határidejének kitolásáról az év végéig, a babaváró hitelre vonatkozó moratóriumot is meghosszabbította a kormány. Ez utóbbi döntés 24 ezer családot érint. Budapest újabb haladékot kap a fizetési kötelezettségének teljesítésére, így később kell fizetnie a 37+12 milliárd forintot. Magyar Péter elmondása szerint a kórházak működtetésével megbízott KEF krónikusan alul volt finanszírozva, például a kórházi klímák karbantartására sem volt betervezve fedezet a költségvetésbe. Ezen is változtat az új kormány. Az eseményről a helyszínről élőben tudósítunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×