eur:
404.93
usd:
375.41
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor
Aleksandar Vucic szerb államfő (j) és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kezet fog a Belgrádban tartott sajtótájékoztatójuk végén 2023. október 31-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Andrej Cukic

Nagy döntés előtt Szerbia: ha nem lesz EU-csatlakozás, irány a BRICS?

A Szerb Radikális Párt szerint a délkelet-európai államnak nem az EU-ba kellene belépnie, hanem első európai országként a BRICS-csoporthoz kellene csatlakoznia. Az InfoRádió által megkérdezett szakértő úgy véli, Szerbia útja az Európai Unióba vezet, de a lakosság egyre kevésbé támogatja az integrációt.

A közelgő parlamenti választások előtt a többi között azzal kampányol a Szerb Radikális Párt, hogy Szerbia hagyjon fel az európai uniós integrációval, és inkább legyen tagja a legnagyobb feltörekvő államokat tömörítő BRICS-csoportnak. „Szerbiának le kellene állítania az európai integráció katasztrofális folyamatát, és az országnak egy napon az első európai BRICS-országgá kell válnia” – közölte a párt.

Palusek Erik, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Főigazgatói Irodájának főtanácsadója azt mondta az InfoRádióban, jelenleg nem tűnik reális forgatókönyvnek, hogy Szerbia az EU-integrációt feladva a BRICS-országokhoz csatlakozzon. Emlékeztetett, hogy Aleksandar Vucic szerb elnök nemrég kijelentette: amíg ő áll az ország élén, addig Szerbia folytatja az Európai Unió felé vezető utat. Azt ugyanakkor az államfő is elismerte, hogy

hazája eddig azért nem léphetett be az uniós tagállamok közé, mert erre egyelőre „nincs politikai szándék” az EU-ban.

A szakértő megjegyezte, hogy ezzel a szerb állampolgárok jelentős többsége is tisztában van.

Aleksandar Vucic – Ivica Dacic külügyminiszterrel együtt – azt is jelezte, hogy nincs realitása a BRICS-csatlakozásnak. A szerb vezetés ettől függetlenül érdekelt abban, hogy a társulással együttműködjön és külön-külön mindegyik BRICS-országgal is tárgyalásokat folytasson több gazdasági üggyel, törekvéssel kapcsolatban.

Palusek Erik elmondta azt is, hogy a szerb lakosság körében egyre kevésbé népszerű az EU-csatlakozás gondolata, folyamatosan csökken azoknak a száma, akik támogatják az uniós integrációs folyamatot. Olyannyira, hogy vissza-visszatérően negatív rekordok dőlnek meg a felméréseken.

„A szerb társadalom belefáradt abba, hogy folyamatosan csak ígérgetnek nekik és nem kerülnek be az EU-ba. Igazából megingott a bizalom”

– fogalmazott a szakértő, aki hozzátette: olyan követelményeket támasztottak az uniós tagság feltételeként, melyeket nem tudnak vagy nem hajlandók teljesíteni a szerbek.

Palusek Erik arról is beszélt, hogy a nyáron fellángolt szerb–koszovói konfliktus sem könnyíti meg Szerbia európai uniós integrációját. Belgrád egyelőre kivár, sok függ attól, hogy a jövőben milyen geopolitikai és gazdasági mozgolódások, események történnek majd a régióban és a világban.

Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök a parlament feloszlatását követően előre hozott választást írt ki december 17-re. Ugyanezen a napon önkormányzati választást is tartanak 65 szerbiai településen. „Olyan időket élünk, amikor arra van szükség, hogy mindannyian egységesek legyünk a létfontosságú nemzeti és állami érdekek megőrzéséért folytatott harcban. Olyan idők ezek, amikor Szerbia számos nyomásnak lesz kitéve a Koszovóval fenntartott kapcsolata, de más, regionális és világot érintő kérdések miatt is” – jelentette ki az államfő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: Olaf Scholz megelégelte az állandó revolverezést, úgy érezheti, most rajta van a világ szeme

Prőhle Gergely: Olaf Scholz megelégelte az állandó revolverezést, úgy érezheti, most rajta van a világ szeme

Az ellenzéki Kereszténydemokrata Uniónak az az érdeke, hogy minél előbb előre hozott választásokat tartsanak Németországban, miután a liberálisok a pénzügyminiszter menesztését követően kiléptek a kormánykoalícióból – mondta az InfoRádióban a volt berlini magyar nagykövet, aki arról is beszélt, hogy miért várnak kulcsfontosságú hetek Olaf Scholzra.

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Egyre terjednek azok a felvételek, melyeken az látható, hogy az ősöreg orosz Szu-25-ös csatarepülőgépek már egészen közel merészkedhetnek az ukrán célpontokhoz anélkül, hogy a légvédelem veszélyeztetné őket. A gondokat tetézi, hogy a Donbaszban és Kurszkban is haladnak előre az orosz csapatok, ráadásul Lengyelország is lemondott egy Mig-29-es vadászgépeket tartalmazó szállítmányt. Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitottnak mutatkozott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal a háború lezárásáról. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×