eur:
404.84
usd:
375.33
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor
A Hezbollah libanoni síita fegyveres mozgalom támogatói izraeli zászlót taposó cipővel tüntetnek a palesztinokat támogató tüntetésükön, Bejrútban 2023. október 27-én. A Gázai övezetet uraló Hamász fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, több mint 1400 embert meggyilkoltak, további mintegy háromezret megsebesítettek, valamint mintegy 200 embert elraboltak és túszként tartanak fogva. A gázai egészségügyi hatóságok szerint az izraeli válaszcsapásokban azóta már több mint 7300 ember halt meg a Gázai övezetben, a sebesültek száma pedig 19 ezerhez közelít.
Nyitókép: MTI/EPA/Vael Hamzeh

Elemzők: a Hezbollah háborús lépése végzetes lehetne Libanon számára

Joggal merülhetnek fel kérdések azzal kapcsolatban, meddig mehet el a Hezbollah a jelenlegi feszült helyzetben. Mindazonáltal romokban heverő gazdaságával és omladozó államigazgatásával a háborúba sodródás katasztrofális következményekkel járhatna Libanonra nézve, amelynek vezetői azonban vajmi kevés befolyással rendelkeznek a radikális szervezet döntéseire.

Az iráni támogatású Hezbollah tisztában van a libanoni krízishelyzettel és figyelembe is veszi azt, miközben az Izrael elleni konfliktus következő lépését tervezi - írja a Reuters, forrásaira hivatkozva. Miközben a Közel-Kelet Izrael és a Hamász, a Hezbollah palesztin szövetségese közti háborútól hangos, a libanoni szervezet és a zsidó állam között a háborús feszültség nagyobb, mint bármikor korábban a 2006-os legutóbbi összeütközés óta.

Elemzők szerint a síita szervezet akár léphet is, ha úgy látja, hogy a Hamász vesztésre áll a Gázai övezetben, miközben a libanoni vezetés tart tőle, hogy Izrael esetleg komoly konfliktust szít a Hezbollah ellen. Izrael azonban figyelmezteti a radikális szervezetet, milyen pusztító következményekkel járna, ha újabb frontot nyitnának, tekintve, hogy Libanon az 1975-90-es polgárháború óta az egyik legkiszolgáltatottabb állapotában van.

"Sem a Hezbollah, sem pedig Libanon nem érdekelt a háborúban"

- állítja egy, a szervezet álláspontját ismerő forrás. Szerinte a csoport nem szeretné Libanont romokban látni, sem az embereket menekülni a déli területekről, ahogyan tették ezt ezrével a közelmúltban.

Az üres államkassza miatt sokakban visszatartó erőként merül fel, hogy ki építené újra az országot, sőt, egyesek abban is kételkednek, hogy a szunnita vezetésű Öböl-menti arab államok ismét segítenének, ahogy 2006-ban tették, nagyobb szerepet adva ezzel a Hezbollahnak az országban.

A radikális szervezet eddig úgy intézte az összecsapásait Izraellel, hogy azok ne fajuljanak háborúvá, állítják a források, habár péntekig bezárólag összesen 47 harcos vesztette életét a mostani izraeli-Hamász konfliktus kirobbanása óta.

Mindazonáltal a Hezbollah jelezte hadkészültségét, hangsúlyozva kulcsszerepét az iráni támogatottságú szövetségben Izrael és az Egyesült Államok ellen.

Libanoni politikusok felszólították ugyan a Hezbollahot, hogy ne súlyosbítsák a helyzetet, ám kevés befolyásuk van a csoport döntéseire.

Valid Dzsumblatt libanoni drúz politikus szerint Libanon léte forog kockán, a legveszélyesebb helyzetnek nevezve a jelenlegit egész politikai karrierje során (46 évig vezette a Progresszív Szocialista Pártot). Azt mondta, a libanoniak semmit sem tehetnek a szerinte Izrael által szított háború ellen. Úgy véli, párbeszéddel, tanáccsal kell rábírniuk a Hezbollahot, hogy tartsa be az egyezmény szabályait.

Jichák Herzog izraeli elnök szerint országa nem keresi a konfliktust északi szomszédjával, de arról beszélt, hogy ha a Hezbollah belerángatja Izraelt egy háborúba, annak Libanon fogja megfizetni az árát.

A libanoni radikális csoport egyik legközelebbi szövetségese, Suleiman Frangieh maronita (libanoni székhelyű keleti katolikus egyház) politikus szerint a szervezet nem akar harcolni; ha akart volna, már támadott volna október 7-én, ahogy a Hamász tette Gázában.

Egy magas rangú libanoni tisztviselő szerint több kormány is kapcsolatba lépett velük a feszültségek csitítása érdekében, ő azonban azt mondta ezzel kapcsolatban, hogy

"ahelyett, hogy velünk próbálnák visszatartatni a Hezbollahot, inkább Izraelre kellene nyomást gyakorolni, hogy ne fokozza tovább a helyzetet".

A Reuters azt írja, az utóbbi évek különösen nehezek voltak Libanon számára, ahol az instabilitás amúgy is szinte folyamatos volt a függetlensége elnyerése óta (például háborúzott Izraellel is a 70-es és a 80-as években). A több évtizednyi korrupció és felelőtlen országvezetés a pénzügyi rendszer 2019-es összeomlásához, szegénységhez vezetett. A bejrúti kikötőben 2020-ban történt vegyi robbanást követően az összefoglaló szerint a Hezbollah arra használta a befolyását, hogy kisiklassa a nyomozást, amely nyomán egyes szövetségesei ellen emeltek volna vádat, és a vizsgálatokat átpolitizáltnak nevezte. A feszültség halálos áldozatokat követelő erőszakos akciókhoz vezetett, a kormányellenes tüntetések nyomán a Hasszán Diab vezette kormánynak le kellett mondania.

Az államigazgatás alig-alig működik, a politikai viszályok vezető és működő kormány nélkül hagyták. Az ország a 2006-os háborúból is évek alatt állt talpra. Tizenhét évvel később, 2023-ra a Hezbollah jelentősen kibővült fegyveres ereje szilárdította meg a hatalmi egyensúlyt a maga javára, ellenfelei aggodalmára.

Ghassan Hasbani, a Hezbollah működését határozottan ellenző Libanoni Erők párt egyik vezetője szerint elfogadhatatlan, ahogy a szervezet önkényeskedik. Szerinte aggodalomra ad okot, hogy a csoport pusztító konfliktusba sodorja Libanont egy olyan törékeny gazdasági helyzetben, amikor nem visel el több instabilitást.

Mohanad Hage Ali, a Carnegie Közel-Kelet Központ munkatársa elmondta, a Hezbollah alaposan átgondolja, hogyan lehetne egy esetleges újjáépítést finanszírozni bármilyen háború után, mivel kérdéses, hogy az Öböl-menti arab államok segítenének-e, illetve Irán mennyivel járulna hozzá. Szerinte ugyanis a Hezbollah pontosan tudja, hogy megfelelő újjáépítés nélkül kemény politikai árat kellene fizetnie egy háborúért.

(A nyitóképen: A Hezbollah libanoni síita fegyveres mozgalom támogatói izraeli zászlót taposó cipővel tüntetnek a palesztinokat támogató tüntetésükön, Bejrútban, a Libanoni Köztársaság fővárosában 2023. október 27-én.)

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Ma hajnalban közzétette idei harmadik negyedéves gyorsjelentését a Mol. A legfrissebb számok messze vannak azoktól az eredményektől, amiket az energiaválság okozta magas olajár-környezetben tudott hozni a társaság, ráadásul az elmúlt hónapokban több tekintetben is kedvezőtlenül alakultak a fundamentumok a Mol körül, elég csak a csökkenő olajárakra, a Brent-Ural árkülönbözet visszaesésére és a finomítói prémiumok csökkenésére gondolni. Azonban ebben a nehezített környezetben is nagyon erős negyedévet tudott zárni az olajcég, ami többek között a kiugróan magas kitermelésnek és finomított termékértékesítésnek volt köszönhető.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×