Infostart.hu
eur:
387.78
usd:
336.05
bux:
122510.7
2026. március 27. péntek Hajnalka
A vatikáni média által közreadott kép Ferenc pápáról a bíborosok konzisztóriumán a Vatikánban 2022. augusztus 29-én. Két nappal korábban a római katolikus egyházfő előtt húsz új bíboros tette le esküjét.
Nyitókép: MTI/EPA/Vatikáni média

Ferenc pápa: esedezem az értelmetlen és tragikus ukrajnai háború befejezéséért!

Kazahsztánba utazott kedd reggel Ferenc pápa a világvallások vezetőinek kongresszusára.

A katolikus egyházfő gépe hatórás repülőút után kedd délután szállt le Nur-Szultanban, a kazah fővárosban, ahol részt vesz a világtalálkozón, és fogadja őt Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök.

Ferenc pápa diplomaták és a kazah civil társadalom képviselői előtt elmondott beszédében "az értelmetlen és tragikus ukrajnai háború végéért" esedezett.

"Azért jöttem, hogy a békéért kiáltók könyörgését visszhangozzam, mert a béke globalizált világunk fejlődésének lényegi útja" - mondta.

"Azoknak, akik nagy hatalommal rendelkeznek a világban, nagyobb felelősségük is van mások, különösen azon országok iránt, amelyekben gyakoribbak a nyugtalanságok és konfliktusok" - tette hozzá, szavait a nagyhatalmakhoz intézve.

A pápa politikai párbeszédet és "Helsinki szelleméhez" történő visszatérést sürgetett egy sokkal biztonságosabb és nyugalmasabb világ érdekében.

"Ideje megtanulnunk nem elmélyíteni az ellenségeskedést, és nem támogatni a szemben álló tömböket.

Olyan vezetőkre van szükségünk, akik a nemzetközi színtéren a népek közötti kölcsönös megértést és párbeszédet, Helsinki szellemének újjászületését segítik elő, a többpólusú világ megerősítésére törekszenek, hogy sokkal biztonságosabb és békésebb világot építhessünk az újabb nemzedékeknek. Ehhez türelemre, megértésre és párbeszédre van szükség mindenkivel. Ismétlem: mindenkivel" - emelte ki Ferenc pápa.

Tokajev angolul mondott beszédében nem említette Ukrajnát, de általánosságban arról szólt, hogy az emberiség "a szakadék szélén áll a geopolitikai feszültségek elmérgesedése, a globális gazdaság nehézségei és a normalitássá váló, elburjánzó vallási és etnikai viszálykodások közepette".

Kiemelte, hogy "a geopolitikai csomópontok kereszteződésében" fekvő Kazahsztánnak fontos szerep jut a konfliktusok rendezésében.

Tokajevvel a pápa legutóbb áprilisban, videokonferencia keretében tárgyalt.

A Világvallások Kongresszusát a kazah fővárosban tartják, immár hetedik alkalommal. Római pápa először vesz részt az eseményen.

A rendezvény első napján, szerdán tárgyalások, közös imádság és egy Ferenc pápa által bemutatandó szentmise szerepel a programban.

Ferenc pápa csütörtökön, a kongresszus zárónapján, a vallási vezetők közös közleményének kiadása után utazik el a kazah fővárosból.

Címlapról ajánljuk
Csiki Varga Tamás az Arénában az iráni háborúról: a politikai támogatás előbb fogy el a pénznél Amerikában

Csiki Varga Tamás az Arénában az iráni háborúról: a politikai támogatás előbb fogy el a pénznél Amerikában

Az Egyesült Államok számára nagyobb kihívás és anyagi teher az iráni háború, mint Teherán számára, mert utóbbi amellett, hogy hazai pályán van, jelentősen olcsóbb fegyvereket használ – mondta el az InfoRádió Aréna című műsorában Csiki Varga Tamás, a Stratégiai és Védelemkonzultációs Csoport elemzője.
inforadio
ARÉNA
2026.03.27. péntek, 18:00
Nagy-Kálózy Eszter
Kossuth-díjas színművész
Gyengült a forint csütörtökön

Gyengült a forint csütörtökön

Az iráni háborúról érkező hírek határozzák meg továbbra is a devizapiaci kilátásokat, jelentős kilengéseket és gyakori irányváltásokat okozva a jegyzésben. Az euró-forint árfolyam a hetet 394 felett kezdte, ma reggelre azonban 388 alá csökkent a kurzus, míg a dollár jegyzése a hétfői 343-as árfolyam után 336 alatt kezdte a napot. A délelőtt folyamán aztán az olajárak emelkedésének és a dollár erősödésének nyomán gyengülni kezdett a forint, az euróval is a dollárral szembeni jegyzés is már 1 egységet meghaladó mértékben emelkedett a tegnap esti záráshoz képest. Délután jött a fordulat a devizapiacon: a forint percek alatt ledolgozta délelőtti gyengülését.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×