A világ az Ukrajna elleni orosz háború nélkül is tele van súlyos problémákkal. A SIPRI szerint a nemzetközi közösség jelenleg aligha van abban a helyzetben, hogy együttesen lépjen fel.
Ebből fakadóan a környezeti és biztonsági kockázatok keveréke rendkívüli kockázatokat hordoz magában a nemzetközi békére nézve. A döntéshozók pedig egyáltalán nincsenek felkészülve a kockázatok küszöbönálló új korszakára.
A jelentés sötét képet vázol a jövőbeni nemzetközi biztonsági helyzetről.
A kutatók utalnak arra, hogy a környezeti kockázatok – a klímaváltozás, a természeti erőforrások hiánya, az állat- és növányfajok kihalása – a biztonsági válságokkal, valamint más, a koronavírus-járványhoz hasonló fenyegetésekkel együtt fejthetik ki hatásukat.
Szomáliában például a tartós aszály, valamint a klímaváltozás más következményei a szegénységgel, valamint a gyenge kormánnyal kombinálva az embereket az al-Shabaab iszlám terrorszervezet karjai közé űzik.
Közép-Amerikában a klímaváltozás okozta megélhetési nehézségek az erőszakkal és a korrupcióval kombinálva jelents mértékben hozzájárultak az Egyesült Államokba irányuló migráció növekedéséhez.
Számos környezetvédelmi szakértő arra hívja fel a figyelmet, hogy a világ épp ezért fordulóponthoz érkezett.
"Vagy hagyjuk, hogy a környezet válsága mélyüljön tovább, vagy felismerjük a problémát, és fellépünk ellene " – fogalmazott Dan Smith, a SIPRI brit igazgatója. A rossz hír azonban az, hogy ez a rendkívül fontos pillanat egy olyan időszakra esik, amikor a nemzetközi politika szörnyű állapotban van. "A nagyhatalmak közötti kapcsolatok mérgezettek, és súlyos veszélyeket hordoznak magukban, eközben pedig a populizmus és a nacionalizmus nyomul előre" – tette hozzá.
Az elmúlt évtizedben megduplázódott mind a fegyveres konfliktusok száma, mind pedig a konfliktusok halálos áldozatainak a száma is. Ugyanez vonatkozik világméretekben a menekültek, illetve a hazájukból elüldözöttek számára is.
Több éves visszaesés után 2020-ban ismét emelkedett a bevethető nukleáris robbanófejek száma.
Az elmúlt évben a világméretű katonai kiadások rekordmagasságot, több mint kétmilliárd dollárt értek el.
A jelentés utal a világméretű környezeti fenyegetésekre. Az állat-, illetve növényfajok mintegy negyedét kihalás fenyegeti. A beporzó rovarok száma drámai módon csökkent.
A klímaváltozás ahhoz vezet, hogy a szélsőséges időjárási jelenségek, a viharok, illetve a hőhullámok jóval gyakoribbak és intenzívebbek. A fontos élelmiszernövények hozama csökken, egyidejűleg pedig növekszik a terméskiesés kockázata.
A politikának haladéktalanul fel kellene mérnie ezeket a kockázatokat, és határozottan fel kell lépnie a környezeti válságok ellen. Ezeket a célokat a jelenlegi akut válságok, a koronavírus-járvány, illetve az Ukrajnában zajló háború ellenére sem szabad szem elől téveszteni – figyelmeztetett a SIPRI elnöke.
Úgy tűnik, a legtöbb kormány egyszerre csak egy válsággal képes megbirkózni. Ez pedig súlyosbítja a helyzetet. A járvány ugyanakkor bizonyította, hogy megfelelő határozottsággal és nemzetközi együttműködéssel minden lehetséges. Ezt bizonyította az oltóanyagok kifejlesztése – hangoztatta az igazgató.