eur:
413.64
usd:
401.59
bux:
81178.25
2025. január 10. péntek Melánia
Nyitókép: Twitter/MSF

Szombaton már nem lesz kimenekítés Mariupolból

Nagy valószínűséggel nem fog megkezdődni szombaton az orosz ostrom alatt álló kelet-ukrajnai Mariupol és Volnovaha polgári lakosainak kimenekítése - közölte a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) szombaton Genfben.

Az ukrán kormány az ICRC-t tekinti a humanitárius folyosók biztonságos működtetését lehetővé tevő tűzszünet ellenőrének, ám a mariupoli városvezetés szombati közlése szerint az orosz erők nem tartják be a tűzszünetet a városból kivezető folyosó teljes hosszán. Az orosz erők viszont tagadták, hogy így történne, álláspontjuk szerint az ukránok nem engedik ki a településről a lakosságot. Vlagyimir Putyin a Telex tudósítása szerint megismételte ezt, közölve: a mariupoli evakuációt azért kellett lefújni, mert az ukrán fegyveresek, vagyis "a neonácik senkit sem engedtek ki".

A vöröskereszt a közleményben leszögezte, hogy folyamatos párbeszédet folytatnak a konfliktusban érintettekkel a civilek biztonságos kijutásáról, ugyanakkor a mariupoli történésekről szombaton érkezett felvételek "szívszaggatóak".

A CNN tudósítása szerint az Orvosok Határok Nélkül szervezet közleményében egy helyi munkatársuk arról számolt be, hogy Mariupolban kifogyott gyógyszer a gyógyszertárakból és nincs víz.

"Tegnap gyűjtöttünk egy kis hó- és esővizet. Ma próbáltunk ingyen vizet szerezni, de óriási volt a sor. Kenyéradományra is szerettünk volna szert tenni, de nem volt világos, hogy mikor és hogyan osztják."

A szervezet jelentése szerint az emberek jelenleg gyakorlatilag csapdába estek Mariupolban, ahová a háború olyan hirtelen érkezett, hogy sokan el sem tudtak menekülni.

Mint a BBC írta, nincs áram és fűtés sem a településen.

Szintén a CNN arról írt, hogy Irina Verescsuk, az ideiglenesen megszállt területek reintegrációjáért felelős miniszter Facebookon nyilatkozva arról beszélt, hogy a tűzszünet idején oroszok kezdték ágyúzni Volnovakát, a Mariupol szomszédságában lévő és elvileg a tűzszünetről és a humanitárius folyosóról szóló megállapodásban szintén szereplő települést.

Az Azovi-tenger partján fekvő, mintegy 450 ezer lakosú Mariupol elfoglalása fordulópontot jelenthet Ukrajna orosz megszállásában, mivel lehetőséget teremtene, hogy a Donyec-medence felől támadó orosz és szeparatista csapatok egyesüljenek a 2014-ben megszállt Krím félszigetet uraló orosz katonai erőkkel, amelyek már korábban elfoglalták Berdianszk és Herszon stratégiai fontosságú kikötővárosait.

Mariupolból a városvezetés 200 ezer ember távozásával számolt.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Továbbra is heves harcok zajlanak az oroszországi kurszk-régióban, ahol az ukrán csapatok vasárnap indítottak újabb offenzívát. Kijev állítása szerint egy komolyabb orosz ellentámadást is vissza tudtak verni. Ezzel párhuzamosan tisztázódtak az utolsó, Joe Biden amerikai elnök által összeállított amerikai fegyverszállítmány részletei is. Biden január 20-án hagyja el a Fehér Házat, a szakértők egyelőre csak találgatják, hogy Donald Trump megválasztott elnök milyen lépéseket fog tenni. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×