"Nem lesz önrendelkezési népszavazás" - mondta a kormányfő, hozzátéve: a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) - amelynek Sánchez a főtitkára - "soha nem fogja ezt támogatni".
Sánchez azután beszélt a képviselőházban, hogy az előző nap részt vett első hivatalos találkozóján Pere Aragones új, függetlenségpárti katalán elnökkel. Utóbbi a találkozó után bejelentette: szeptember harmadik hetében folytatódhat a katalán válság rendezését célzó párbeszéd Madrid és a katalán szakadárok között.
A függetlenségpártiak egyik legfőbb követelése azonban éppen egy önrendelkezési népszavazás megtartása az északkelet-spanyolországi, 7,8 millió lakosú régióban.
Hosszú árnyéka van az előző népszavazásnak
Carles Puigdemont volt katalán elnök regionális kormányzata 2017 októberében függetlenségi népszavazást tartott a központi kormány tiltakozása és tilalma ellenére, majd néhány héttel később egyoldalúan kinyilvánította függetlenségét, amelyet Madrid nem ismert el.
Az akkori, konzervatív kormány válaszul eltávolította a helyéről a regionális kormányzatot, és felügyelete alá vonta a térséget. Az elszakadási kísérlet az egyik legsúlyosabb belpolitikai válság volt Spanyolországban a Franco-diktatúra 1975-ös vége óta.
A spanyol kormány a megbékélés jegyeként a múlt héten részleges kegyelemben részesített kilenc katalán függetlenségi vezetőt, akiket 9-13 év börtönbüntetésre ítéltek az alkotmányellenesen megrendezett katalán népszavazás és a katalán függetlenségi nyilatkozat elfogadása miatt.