eur:
411.29
usd:
392.34
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Indiában drónok szállíthatják a koronavírus elleni oltást

Vakcina mellett akár koronavírus elleni gyógyszereket is eljuttathatnak a kórházakba a tervek szerint Indiában nagy hatótvolságú drónokkal.

Nagyobb távolság megtételére is képes drónokat kezdett el tesztelni egy indiai cég: a dél-ázsiai ország járványkezelésében kulcsfontosságú szerepe lehet a vidéki, nehezen elérhető, rosszul ellátott és rossz útviszonyokkal rendelkező területeken, írja a MedicalXpress.

Május óta húsz cég kapott engedélyt a kormánytól arra, hogy a jelenleg engedélyezett 450 méteres magasság fölött is reptessen drónokat. Ezen a héten két drón tesztje kezdődött meg: egyikük két kilogrammnyi csomagot képes 15 kilométeres távolságba eljuttatni, másikuk pedig egy kilogrammnyit 20 kilométerre.

"Gyógyszereket szállítottak, 2,5 kilométert megtéve hét perc alatt. A drón a kijelölt pontra szállította a gyógyszereket, majd visszatért"

- mondta a kísérletért felelős Throttle Aerospace System társalapítója, Sebastian Anto a déli Karnataka államban található teszthelyszínen.

Az indiai kormány komolyan veszi a drónok bevonását az egészségügy ellátásába: ebben a hónapban tendert írtak ki az operátorok számára: gyógyszerek szállítását célzó kísérleti programokba szeretnék bevonni a drónokkal csomagot szállító cégeket. Kedden zárult le a jelentkezés.

Az Indiai Orvosi Kutatási Tanács járványügyi vezetője, Samiran Panda a The Hindu napilapnak elmondta, hogy a technológia segíthet a nehezen elérhető helyeken a veszélyeztetett csoportok beoltásában.

"Tömeges oltás helyett okos oltásra van szükségünk" - fogalmazott.

India a drónok használatában és annak szabályozásában lemaradt a legtöbb országtól: jelenleg 450 méteres magasság alatt reptethetők ezek úgy, hogy az irányító személynek mindvégig látnia kell azt. Eközben Németországban már olyan felhasználásra is tesztelik ezeket a szerkezeteket, amelyben egy katasztrófa áldozatait segélykiáltásaik alapján találják meg, Ausztráliában pedig mesterséges intelligencia bevonásával keresnek meg krokodilokat és koalákat kietlen területeken.

"A dróntechnológiának óriási jelentősége lenne azokon a területeken, ahová sürgősen gyógyszereket és vakcinákat lehetne szállítani"

- mondta Vipul Singh, az indiai drónszövetség lobbicsoportjának társalapítója. "Míg közúton 20-30 kilométeres távolság megtétele néhány órát vesz igénybe, addig egy drón 10-15 perc alatt képes megtenni ezt a távolságot" - mondta Singh, aki egyben a bangalore-i székhelyű Aarav Unmanned Systems társalapítója is.

India 1,3 milliárd lakosa 3,2 millió négyzetkilométeres területen él: ezzel a világ hetedik legnagyobb kiterjedésű országa.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Mészáros Melinda a bérmegállapodásról: nagyon kemény tárgyalásokon értük el az eredeti célunkat

Mészáros Melinda a bérmegállapodásról: nagyon kemény tárgyalásokon értük el az eredeti célunkat

Megszületett a bérmegállapodás a versenyszféra és a kormány Állandó Konzultációs Fórumán, három évre szólóan. Kiderült, mennyivel emelkedik a következő három évben a minimálbér és 2025-ben a garantált bérminimum. Lesznek azonban olyan esetek, amikor újratárgyalásra lesz szükség.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×