Megelőző csapást mért az Európai Unió az állami kontrollt egyre szorosabbra húzó lengyel konzervatív kormányra. Még azelőtt, hogy érvénybe lépne Varsóban az az ellentmondásos törvény, amely távozásra kényszerítené a Legfelsőbb Bíróság 72 fős bírói testületének 27 bíráját és 70-ről 65 évre szállítaná le számukra a nyugdíjba vonulás időpontját, az EU kötelezettségszegési eljárást indított Lengyelországgal szemben.
A Bizottság szerint uniós elvet, sőt a jogállamiság elvét sérti a lengyel törvény, amely sajátos kiskaput hagy: a lengyel bírák az államelnöknél kérvényezhetik, hogy hosszabbítsa meg mandátumukat – ami felveti a politikai befolyásolhatóság lehetőségét. A büntetőeljárás nyomán az Unió legnagyobb keleti tagállama masszív napi bírságokra számíthat.
„Reméljük, hogy a lengyel hatóságok meggondolják magukat és nem vezetik be a törvényt. Ha nem, akkor az EU Bírósága mond majd véleményt”
– mondta egy bizottsági szóvivő Brüsszelben.
Az EU már egy ideje fenyegeti a lengyeleket a Jog és Igazságosság Pártja által irányított kormány illiberálisnak és demokratikus elveket fenyegetőnek tartott politikája miatt. Decemberben beindította azt a jogi folyamatot, amelynek nyomán akár Uniós szavazati jogától is megfoszthatják Varsót. Ilyenre még nem volt példa a történelemben.
A most induló hosszadalmas jogi eljárás részeként a luxemburgi székhelyű Európai Bíróság fogja bírságolni Varsót, amelynek egy hónapot adtak, hogy korrigálja lépéseit. A bírság naponta kirótt összeg vagy egyben fizetendő összeg is lehet, és addig lesz érvényben, amíg a bíróság szerint Lengyelország nem tesz eleget az EU-s jogszabályoknak.
Mindeközben azonban Varsó makacsnak tűnik.
Andrzej Duda államfő eltökélte, hogy alkalmazza a törvényt és első lépésben eltávolítja a Lengyel Legfelsőbb Bíróság elnökét, Malgorzata Gersdorfot. Egy elnöki szóvivő azt mondta: a főbíró távozása nem kérdés, csak az, hogy mikor történik meg, de jelezte, hogy a határidő most kedden jár le. Egy másik elnöki illetékes jelezte, hogy 11 további bírát a nyugdíjkorhatár-változás értelmében szintén azonnal nyugdíjba küldenek, és hogy ők nem kérték időben, hogy maradhassanak posztjukon.
További 16, 65 évnél idősebb bíró fordult Duda elnökhöz – kérve mandátumuk meghosszabbítását –, és benyújtotta az ehhez szükséges orvosi igazolást is. Az államfő később dönt az ügyükben – mondták beosztottjai.
Kommentátorok szerint a lengyel vezetés kemény fellépése csak még inkább elmélyíti az ellentétet Brüsszellel. Duda szóvivője viszont visszautasította a bírálatokat és azt mondta:
„Lengyelországban nem fenyegetik az állampolgárok alapvető jogait”.