Irán üdvözöli a tűzszünet minden megvalósítását - jelentette ki Bahrám Gaszemi külügyi szóvivő. Hozzátette azonban, hogy a tűzszünet sikere attól függ, létrejön-e egy "átfogó ellenőrzési mechanizmus, elsősorban a határőrizet terén, hogy megállíthassák újabb terroristák érkezését, valamint ez utóbbiaknak szánt fegyverek és pénzügyi források célba juttatását".
Teherán - akárcsak a damaszkuszi rendszer, amelynek Irán a fő térségbeli szövetségese - terroristáknak tekinti nemcsak a dzsihadista csoportokat, de a lázadó szervezeteket is.
Bahrám Gaszemi hangsúlyozta, hogy a humanitárius segélyeknek "hátrányos megkülönböztetés nélkül" el kell jutniuk Szíria valamennyi térségébe, mindenekelőtt "a terrorista csoportok ellenőrzése alatt lévő, illetve az általunk ostromolt övezetekbe".
Az al-Manar, a libanoni Hezbollah hivatalos televíziója forrásának megjelölése nélkül szombat éjjel ismertette a közleményt, amelyben a "szíriai szárazföldi műveletek parancsnoka" kijelentette, hogy a Hezbollah támogatja a tűzszünetet".
"Szíria szövetségesei teljes mértékben elkötelezik magukat arra, hogy tiszteltben tartják a szíriai vezetők, a kormány, a biztonsági szervek és a politikai erők döntését" - olvasható a közleményben.
A Hezbollah ugyanakkor hangsúlyozta, hogy továbbra is "nyílt és könyörtelen harcot folytat az Iszlám Állam dzsihadista csoport és a Fatah as-Sam Front (a kapcsolatait az al-Kaida terrorszervezettel nemrégiben megszakító egykori an-Nuszra Front) terroristái ellen".
Szakértők becslése szerint több különböző fronton a Hezbollah összesen 5000-8000 tagja harcol Szíriában. A Hezbollah élvezi Irán katonai és pénzügyi segítségét is.
A damaszkuszi rendszer szombaton hagyta jóvá az előző este az Egyesült Államok és Oroszország által bejelentett tűzszüneti megállapodást.
Az íd al-adha muzulmán áldozati ünnepen hétfőn életbe lépő megállapodás célja az erőszakcselekmények azonnali csökkentése és a politikai átmenetet célzó tárgyalások megkezdése a 2011 óta háború sújtotta Szíriában.