eur:
393.86
usd:
367.95
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk

Obama már hivatalosan is az első fekete amerikai elnök

Barack Obama immár hivatalosan is az első fekete amerikai elnök: a Fehér Ház ura az idei népszámlálási kérdőíven azt és csak azt jelölte be, hogy a fekete emberfajtához tartozik.

Az Egyesült Államokban az alkotmány írja elő, hogy tíz évenként össze kell számlálni az ország népességét. Az idei, 2010-es népszámlálási íveken is számot kell adni az azt kitöltőknek arról, hogy milyen emberfajtához tartoznak.

Egyszerre több rubrikát is be lehet jelölni, amelyek között az első három lehetőség a fehér, a "fekete, afroamerikai vagy néger", valamint az "amerikai indián vagy alaszkai bennszülött". Ezenkívül választható egyebek mellett indiai, kínai, japán, koreai, szamoai és filippínó, valamint egyéb, tetszés szerint meghatározandó emberfajta.

Barack Obama egyetlen kockába, a másodikba húzta be az ikszet, s ezzel egyértelműen és kizárólag feketének jelölte meg magát. Holott lehetősége lett volna, hogy egyszerre a fehér és a fekete származást is bejelölje. Obama ugyanis vegyes házasságból született: fehér, kansasi az anyja és fekete, kenyai az apja.

A Hawaii-n született és Indonéziában nevelkedett elnök csak azt jelölte meg, hogy fekete - erősítette meg a Fehér Ház szóvivője, amikor beszámolt arról, hogy Obama is kitöltötte a népszámlálási kérdőívet. A dokumentumon egyébként összesen 10 kérdésre kell válaszolni, a származás mellett, amely csak a 9. kérdés, válaszolni kell például arra, hogy az illető saját vagy bérelt házban lakik-e, hányan és kik laknak vele.

Érdekesség, hogy a fekete fajtamegjelöléssel együtt szerepel a kérdőíven az afroamerikai mellett az idejétmúlt és ma már sértő hangzású néger szó. Ennek az az oka, hogy a népszámlálási hivatal szerint még ma is akadnak olyan idősebb feketék, akik négernek tekintik magukat.

Obama annak ellenére csak feketének jelölte magát, hogy a kérdőívhez csatolt útmutató szerint a vegyes származású, magukat egyszerre több fajtához soroló személyek egyidejűleg több ikszet is behúzhatnak, és az egyéb rovatban külön megjelölhetik, milyen fajtájúnak tartják magukat.

Az amerikaiak először a 2000. évi népszámláláskor húzhattak be egyidejűleg több ikszet a fajtára vonatkozó kérdésnél, tekintettel az egyre növekvő számú vegyes házasságra. A 300 milliós országban akkor 6,8 millióan vallották magukat két vagy több fajtához tartozónak.

Az Egyesült Államokban először 1790-ben végeztek népszámlálást, és a fajtára vonatkozó kérdés a legkorábbi kérdőíveken is szerepelt. Eleinte csak "szabad fehérek" és rabszolgák között lehetett választani, majd később megkülönböztettek feketéket, fehéreket, kínaiakat, mulattokat és indiánokat.

Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 24. 22:41
×
×
×
×