Infostart.hu
eur:
358.81
usd:
309.34
bux:
130121.59
2026. május 22. péntek Júlia, Rita

A hibás fegyverek sértik az élethez való jogot

Beláthatatlan következményekkel járhat a brit legfelsőbb bíróság döntése, amely kimondja: az emberi jogok megsértését jelenti, ha megfelelő felszerelés nélkül küldenek harcba katonákat.

Az utóbbi években rengeteg kritika érte a brit hadsereget, amiért az sokszor kétes minőségű fegyverzettel küldi harcba katonáit Afganisztánban és Irakban.

A 32 éves Jason Smith közlegény öt éve szívinfarktusban halt meg Irakban, három évvel később pedig a törvényszéki szakértő megállapította: a katona halálának közvetett oka túlhevülés volt, ami azért alakulhatott ki, mert senki sem törődött azzal, milyen nehezen alkalmazkodik a közel-keleti klímához.

Számos brit katona baráti tűzben halt meg, a 19 éves lövész, Gordon Gentle pedig azért, mert a katonai terepjárója nem volt felszerelve bombakereső berendezéssel.

A védelmi minisztérium elleni pert Jason Smith szülei indították. Ennek keretében most a legfelsőbb bíróság úgy döntött: a katonák megfelelő felszerelés nélküli bevetése megsérti az emberi jogok európai egyezményét, annak is a 2. cikkelyét, az élethez való jogot.

A bíróság elismerte, hogy nem létezik abszolút védelem, de hangsúlyozta: a katonákat megilleti az a védelem, amelyet a megfelelően hatékony felszerelés nyújthat.

Az ítélet nyomán könnyen kártérítési perek özöne indulhat a védelmi minisztérium ellen, bár a tárcavezető sietve közölte, hogy fellebbez az ítélet ellen.

Címlapról ajánljuk
Üzemi baleset történt Tiszaújvárosban – egy kétgyermekes családapa vesztette életét

Üzemi baleset történt Tiszaújvárosban – egy kétgyermekes családapa vesztette életét

Sikerült eloltani a péntek délelőtti robbanás során keletkezett tüzet a Mol tiszaújvárosi üzemében. Egy kétgyermekes családapa vesztette életét, ketten súlyosan, négy könnyebben megsérültek. Veszélyes anyag nem került a levegőbe – hangzott el a helyszínen tartott péntek délutáni sajtótájékoztatón. Kapitány István szerint a balesetnek nincs kihatása az ország üzemanyagellátására, Hernádi Zsolt szerint a műanyaggyártás sincs veszélyben. A vizsgálat megkezdődött, a kormány is részt vesz benne és részletes tájékoztatást adnak róla.
inforadio
ARÉNA
2026.05.22. péntek, 18:00
Koren Balázs
a Biatorbágyi Innovatív Technikum és Gimnázium matematikatanára, a Pro Suli szakmai vezetője
Ütköző pályára kerültek Magyar Péter és Ursula von der Leyen emberei – árokharc lett az EU-pénzek kiszabadításából

Ütköző pályára kerültek Magyar Péter és Ursula von der Leyen emberei – árokharc lett az EU-pénzek kiszabadításából

A Magyar Péter vezette új kormány és az Európai Bizottság közötti technikai tárgyalásokon a nyugdíj- és adóreform bizonyult a legnehezebb kérdésnek, amelyek teljesítése kulcsfontosságú a mintegy 10,4 milliárd eurónyi helyreállítási forrás felszabadításához. Budapest a gyenge költségvetési helyzetre és a szűk időkeretre hivatkozva ódzkodik a reformok gyors végrehajtásától, miközben az augusztus 31-i határidő közeledtével egyre kevesebb a mozgástér. A héten több mint húsz bizottsági szakértő érkezett Budapestre a helyzet felmérésére, Magyar Péter pedig a jövő héten Brüsszelben írhat alá politikai megállapodást Ursula von der Leyennel az uniós források felszabadításának menetrendjéről. A tárgyalási csomag azonban jóval túlmutat a pénzügyi kérdéseken: a jogállamisági feltételek, az Erasmus+ kizárás rendezése, az Európai Ügyészséghez való csatlakozás és a napi egymillió eurós menekültügyi bírság ügye egyaránt a megbeszélések tárgyát képezi.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×