Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László

"Mától biztosított a választás szabadsága"

Versenyhelyzet alakult ki a romániai magyar politikában, miután a bukaresti bíróság elfogadta a Magyar Polgári Párt bejegyzését.

"Mától a romániai magyarság számára is biztosított a választás szabadsága" - jelentette ki Szász Jenő székelyudvarhelyi polgármester azt követően, hogy kezdeményezésére a bukaresti törvényszék bejegyezte a Magyar Polgári Pártot.

Hozzátette a párt alternatívát kíván nyújtani a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel szemben, de nem csak a magyar közösség ügyeivel kíván foglalkozni, hanem az általános országos kérdésekben is hallatni kívánja a hangját.

Elmondta azt is, hogy a Magyar Polgári Párt a közelgő önkormányzati választásokon megmérkőzik az RMDSZ-szel, annak a lehetőségét sem zárta ki ugyanakkor, hogy bizonyos településeken együttműködjék a két magyar politikai alakulat. Szász megítélése szerint ugyanis a versenyhelyzet nem gyengíti, hanem erősíti a romániai magyar közösséget.

Markó Béla szkeptikus


Példaként az európai parlamenti választásokat említette, ahol az RMDSZ-nek is sikerült átlépnie az öt százalékos küszöböt, és emellett az ellenzék jelöltje, Tőkés László is mandátumot szerzett.

A Magyar Polgári Párt együttműködési készségét fenntartásokkal fogadta az RMDSZ elnöke. "Nagyon nehéz olyanokkal együttműködni, akik az RMDSZ alternatívájaként határozzák meg a pártjukat" - jelentette ki Markó Béla.

A pártbejegyzés feladata egyébként azért volt nehéz erőpróba az erdélyi magyar ellenzék számára, mert a román törvények értelmében 25 ezer tag aláírását kellett összegyűjteni, úgy, hogy ezek 18 megyéből és Bukarestből származzanak, és valamennyi megyében és Bukarestben is legkevesebb hétszáz aláíró legyen.

A kedden közölt bírósági döntés akkor válik jogerőssé, ha öt napon belül nem fellebbeznek ellene. Fellebbezés esetén a Legfelsőbb Bíróság asztalára kerül a pártbejegyzési dosszié.

Hanganyag: Gazda Árpád

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Tömegszerencsétlenség a 3-as főúton, gyerekek a halottak között

Két gyermek és két felnőtt meghalt, egy gyermeket és egy felnőttet újraélesztés után életveszélyes állapotban vittek kórházba a mentők a 3-as főúton Bükkábránynál történt közlekedési balesetben szombat délután.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×