Infostart.hu
eur:
358.13
usd:
313.42
bux:
141975.78
2026. július 9. csütörtök Lukrécia

Nemet váltott, később mehetett nyugdíjba

Megsértették az emberi jogait annak a férfinak, aki nővé operáltatta magát, majd 60 évesen nyugdíjért folyamodott, de keresetét elutasították, arra hivatkozva, hogy a születési anyakönyvi kivonatban szereplő nem alapján döntenek az öregségi ellátásról. Az Európai Bíróság kedden a nőnek adott igazat.

Az Európai Bíróság szerint megsértették a jogait annak az angol férfinak, aki - miután nővé operáltatta magát - hatvan éves korában szeretett volna elmenni nyugdíjba.

Az angol hatóságok ugyanakkor megtagadták a nyugdíj folyósítását, arra hivatkozva, hogy a férfiak nyugdíjkorhatára 65 év, márpedig azt a születési anyakönyvi kivonatban szereplő nem alapján határozzák meg.

A ma 68 éves Linda Grantnek az Európai Bíróság 1100 font (430 ezer forint) kártérítést és 19 ezer font (7 millió 370 ezer forint) költségtérítést ítélt meg.

Linda Grant egészen 24 éves koráig férfiként élt, ezalatt három évig a hadseregben szolgált, majd rendőrként dolgozott. Az operáció után születési anyakönyvi kivonatában továbbra is az szerepelt, hogy férfi, holott a tb-kártyáján például nőként van feltüntetve.

Hatvanadik születésnapja közeledtével Linda Grant nyugdíjért folyamodott, ám kérelmét elutasították, azzal az indokkal, hogy mivel az elbíráláskor a születési anyakönyvi kivonatban szereplő adatok a döntőek, várnia kell a férfiak 65 éves korhatáráig.

A helyzet akkor változott meg, amikor 2002-ben az Európai bíróság egy hasonló ügyben a felperes javára ítélt. Ezt követően a brit kormány elfogadott egy új törvényt, amely kimondja, hogy az egészség- és nyugdíjbiztosítás alapja a "szerzett nem".

Címlapról ajánljuk
Tárgyalnak, de közben lőnek – úgy tűnik, Iránban a háború nem megbuktatja a rendszert, hanem erősíti

Tárgyalnak, de közben lőnek – úgy tűnik, Iránban a háború nem megbuktatja a rendszert, hanem erősíti

N. Rózsa Erzsébet az InfoRádióban úgy fogalmazott, újra háborúközelbe eszkalálódott az iráni helyzet, a Hormuzi-szorosban útvonalvita van, a tárgyalásokon meg azt sem tudni, hágy pontról kell egyezkedni, illetve hogy melyik mennyire hangsúlyos és kinek. Iránban közben Ali Hamenei gyászmenetével „erődemonstráció” zajlik, még ha Amerika és Izrael célpontjai bujkálnak is.

Magyar Péter távollétében is kormánybejelentések jönnek

Míg a miniszterelnök Törökországban van, a NATO-csúcs után vasárnapig Antalyában nyaral a fiaival, itthon nem áll a kormányzati munka, Ruff Bálint vezetésével ülésezett a kabinet, és csütörtökön kormányszóvivői tájékoztató lesz 13 órától.
Közelebb az ősz, mint gondolnánk: ideje a legjobb árakon regisztrálni a Portfolio szakmai rendezvényeire!

Közelebb az ősz, mint gondolnánk: ideje a legjobb árakon regisztrálni a Portfolio szakmai rendezvényeire!

Nincs megállás, ősszel a megszokottnál is gazdagabb felhozatallal érkezik a Portfolio rendezvényszezonja: a jól ismert témák mellett − mint például fenntarthatóság, magánegészségügy, ingatlanpiac vagy energetika − olyan újdonságok is a naptárba kerültek, mint a Deep Tech Konferencia 2026, a vállalkozásfejlesztésre fókuszáló Boost Your Business, illetve az uniós pénzek érkezésével és a várható euróbevezetéssel kapcsolatos teendőket középpontba állító Back to Europe. A regisztráció a legtöbb eseményre már él, érdemes lecsapni a legkedvezőbb árakra, különös tekintettel a csoportos kedvezményekre!

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×