Májusban egyre több helyen tűnhetnek fel a kertekben, parkok gyepén, vagy akár egy korhadó fa közelében a nagyon ijesztő külsejű tőrösdarazsak. Hat-hét faja él Magyarországon, a legnagyobbak szárnyfesztávolsága eléri a 7-8 centimétert. „Repülve körülbelül olyan érzetet kelt, mintha egy süldő egeret látnánk szállni” – mondta Orbán Zoltán.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője elmondta, hogy a jellegzetes megjelenésű rovarok nagyon különböznek a közismert sárga-fekete csíkos darazsaktól, melyek legnagyobb képviselője a lódarázs. A tőrösdarazsak általában sötét, kékes-fekete színűek, és gyakran barnás szőr is borítja a testüket, a potrohukon pedig kettő-négy feltűnő sárga folt van.
„Alapvetően máshogy néznek ki, mint a sárga-fekete mintás redős szárnyú darazsak. A legfőbb különlegesség a nagy termet”
– hívta fel a figyelmet a szakértő.
Az óriás tőrösdarázs védett rovar, értéke példányonként 50 ezer forint. Ezek a rovarok ugyanakkor semmilyen veszélyt nem jelentenek az emberekre. A felnőtt állatok nektárfogyasztók, éppen ezért beporzók is, viszont a lárváiknak állati fehérjére van szüksége, ezért parazitoid életmódot folytatnak.
„Ez azt jelenti, hogy a nőstények felderítik a korhadékban élő, ott táplálkozó farontó rovarlárvákat. Ide tartoznak például a cincérek, az orrszarvúbogarak, a szarvasbogarak, rózsabogarak és akár még a cserebogárpajorok is. Félni nem kell ezektől a talajhoz közel, jellegzetesen lassan repülő darazsaktól. Ellenben érdemes leülni a közelükben és megfigyelni ezeknek az egyre fogyatkozó óriás rovaroknak az életét” – javasolta a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője, és hozzátette, az emberekre, a háziállatokra és a társállatokra nézve teljesen ártalmatlanok ezek a rovarok.