Infostart.hu
eur:
394.89
usd:
342.61
bux:
0
2026. március 23. hétfő Emőke
USA against China Global Financial Trade War Background Close-up on Digital Display
Nyitókép: da-kuk/Getty Images

Peking nem hagyta szó nélkül Donald Trump kijelentéseit

Az Egyesült Államok súlyosan aláássa a Genfben tartott kínai-amerikai gazdasági és kereskedelmi tárgyalások során elért konszenzust azzal, hogy egymás után több diszkriminatív és korlátozó intézkedést vezetett be Kínával szemben – közölte hétfőn a kínai kereskedelmi minisztérium.

A minisztérium szóvivője szerint az olyan amerikai intézkedések, mint a mesterségesintelligencia-chipek exportjának ellenőrzésére vonatkozó iránymutatás, a félvezető-tervező szoftverek Kínába történő értékesítésének leállítása és a kínai diákok vízumainak visszavonása mind súlyosan sértették az államfők január 17-én folytatott telefonbeszélgetése során elért konszenzust, valamint Kína törvényes jogait és érdekeit.

„Az Egyesült Államok egyoldalúan és ismételten újabb gazdasági és kereskedelmi súrlódásokat idézett elő, súlyosbítva a kétoldalú kapcsolatok bizonytalanságát és instabilitását” – mondta.

„Ahelyett, hogy a saját tetteire reflektált volna, az Egyesült Államok alaptalanul vádolta Kínát a konszenzus megsértésével, ami meglehetősen eltorzítja a tényeket. Kína határozottan visszautasítja ezeket az alaptalan vádakat” – jelentette ki a szóvivő.

Megjegyezve, hogy Kína törölte vagy felfüggesztette az Egyesült Államok „viszonossági vámjai” ellen elfogadott vonatkozó vám- és nem vámjellegű intézkedéseket, a szóvivő hozzátette, hogy Kína felelősségteljesen járt el, komolyan vette a genfi tárgyalásokon elért konszenzust, szigorúan végrehajtotta és aktívan fenntartja azt.

A genfi tárgyalások eredményeit „nehezen elért” eredményeknek nevezve a pekingi kereskedelmi minisztérium sürgette továbbá az amerikai felet, hogy Kínával együttműködve dolgozzanak, azonnal korrigálják a helytelen gyakorlatokat, közösen tartsák fenn a tárgyalásokon elért konszenzust, és mozdítsák elő a kínai-amerikai gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok egészséges, stabil és fenntartható fejlődését – fogalmaztak.

„Ha az amerikai fél ragaszkodik a rossz irányhoz, és továbbra is sérti az ország érdekeit, akkor Kína határozottan erőteljes intézkedéseket fog hozni törvényes jogainak és érdekeinek védelme érdekében” – szögezte le a szóvivő.

A kínai minisztérium Donald Trump múlt pénteken tett kijelentésére reagált, miután az amerikai elnök szerint Kína megsértette a vámok visszavonásáról szóló kétoldalú megállapodást.

Peking és Washington május közepén Genfben megállapodott abban, hogy 90 napra felfüggeszti a korábban a kínai importra kivetett 145 százalékos és az amerikai importra kiszabott 125 százalékos vámtarifákat.

Címlapról ajánljuk
Nem is izraeli, hanem ukrán szál tűnik fel a csehországi terrortámadás mögött?
Tudósítónktól

Nem is izraeli, hanem ukrán szál tűnik fel a csehországi terrortámadás mögött?

Komoly biztonsági kérdéseket vet fel az a péntek tűzeset, amely a csehországi Pardubice egyik ipari területén történt. A támadást egy addig ismeretlen csoport, az Earthquake Faction vállalta magára. A közösségi médiában közzétett videójukban azt állították, hogy az „izraeli hadiipar európai központját” vették célba, és palesztinbarát indítékokra hivatkoztak. A valóság azonban más képet mutat.

Hortay Olivér: a gáz- és olajpiac még csak befelé megy az alagútba

Komolyabb válság jöhet, mint amilyen az 1970-es években volt. Nincsen azzal történelmi tapasztalatunk, hogy mi történik, ha tartósan és teljesen lezárják a Hormuzi-szorost, azzal pedig főleg nincsen, hogy akkor mi történik, ha a térség épített energetikai infrastruktúráját is széles körű támadások érik – miközben éppen ez zajlik.
inforadio
ARÉNA
2026.03.23. hétfő, 18:00
Varju László
a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője, a párt képviselőjelöltje
Ketyeg az óra Trump fenyegetése után, Izrael a szárazföldi invázió előszobájában, globális válság fenyeget – Híreink az iráni háborúról hétfőn

Ketyeg az óra Trump fenyegetése után, Izrael a szárazföldi invázió előszobájában, globális válság fenyeget – Híreink az iráni háborúról hétfőn

Szakadatlanok a harcok a Közel-Keleten, sőt, Donald Trump szombat este súlyos ultimátumot adott Iránnak: ha 48 órán belül nem nyitják meg teljesen a Hormuzi-szorost, az Egyesült Államok az iszlám köztársaság erőműveit fogja "támadni és megsemmisíteni". Az iráni hadsereg válaszul közölte: készek határozatlan ideig lezárni a világkereskedelmi szempontból kulcsfontosságú hajózási útvonalat, az esetleges támadások pedig legitim célponttá tennék az amerikai bázisoknak otthont adó közel-keleti államok infrastruktúráját. Az izraeli haderő mindeközben felrobbantotta a Kászmije hidat Dél-Libanonban, a támadást a libanoni elnök az izraeli „szárazföldi invázió felvezetésének” nevezte. Hétfőn az elmúlt évtizedek legsúlyosabb energiaválságára figyelmeztetett Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezetője. Birol szerint a kialakult helyzet már most meghaladja az 1970-es évek két nagy olajválságának együttes hatását. Míg a hetvenes évek olajválságai során egyenként mintegy napi 5 millió hordónyi kínálat esett ki, addig jelenleg napi 11 millió hordó olaj tűnt el a piacról. Ez a kiesés "több mint a két nagy olajsokk együttvéve" - vélekedett Birol. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti konfliktus legutóbbi eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×