Infostart.hu
eur:
360.42
usd:
307.37
bux:
136265.08
2026. május 6. szerda Frida, Ivett
Exportálásra váró járművek Pjongtek kikötőjében 2025. április 9-én. A kormány mai napon kiadott közleménye szerint Dél-Korea intézkedéseket jelentett be az amerikai vámemelések által kiemeleten sújtott autóipar támogatására a belföldi kereslet fellendítésével és új piacok megnyitásával. Az Egyesült Államok április 10-től 25 százalékkal megemelt vámot alkalmaz az importált személygépkocsikra és könnyű teherautókra.
Nyitókép: MTI/AP/Ri Dzsin Man

Dél-Koreát is fájdalmasan érintik az amerikai vámok

Dél-Korea intézkedéseket jelentett be az amerikai vámemelések által kiemeleten sújtott autóipar támogatására a belföldi kereslet fellendítésével és új piacok megnyitásával egy szerdán kiadott kormányközlemény szerint.

Az új amerikai vámtarifa várhatóan „jelentős” károkat okoz majd a dél-koreai autógyártóknak és autóalkatrész-gyártóknak, bár annak mértékét még nehéz lenne számszerűsíteni – írja a közlemény. „Tekintettel arra, hogy a dél-koreai autógyártók alacsonyabb arányban gyártanak helyi termékeket az Egyesült Államokban, iparágunk viszonylag hátrányos helyzetbe került” – fogalmaz a dokumentum.

Az intézkedések között szerepel az autóipar pénzügyi támogatása, valamint adócsökkentések és támogatások a belföldi kereslet fellendítése érdekében, miközben a kormány erőfeszítéseket ígért az Egyesült Államokkal való tárgyalásokra és a piacok bővítésének elősegítésére is.

Az Egyesült Államok csütörtöktől 25 százalékkal megemelt vámot alkalmaz az importált személygépkocsikra és könnyű teherautókra. A koreai gyártók várhatóan az első évben még átvállalják a vámköltségek egy részét, de végül módosítani fogják a termelést, és esetleg leállítják egyes kis volumenű modellek importját az amerikai piacra.

A kormány 2025 júniusáig a jelenlegi 5 százalékról 3,5 százalékra csökkenti az autóvásárlásra kivetett adót, valamint 30-80 százalékra emeli a jelenlegi 20–40 százalékról az elektromos járművek vásárlására nyújtott árengedmények támogatását, annak időszakát pedig hat hónappal, az év végéig meghosszabbítja.

A kormány aktívan támogatni fogja az autógyártók azon erőfeszítéseit, hogy bővítsék exportpiacaikat a „globális délen”, azaz Afrika, Latin-Amerika és Ázsia kevésbé fejlett országaiban, ahol a kereslet növekszik.

Az amerikai vámokról szólva a közlemény leszögezi, hogy „mindent megteszünk annak érdekében, hogy az Egyesült Államok ne kezelje Dél-Koreát hátrányosan más szövetségesekhez képest, tárgyalások útján és a kétoldalú együttműködés erősítésével”.

Dél-Korea 2024-ben 34,7 milliárd dollár értékben exportált gépjárműveket az Egyesült Államokba, a teljes autóipari export 49 százalékát.

Címlapról ajánljuk

Fodor Gábor: Magyar Péter első lépései döntően jók voltak, de vannak vitathatóak is

Magyar Péter és a Tisza Párt első lépései döntően jók voltak a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet vezetője szerint. Fodor Gábor az InfoRádió Aréna című műsorában arról is beszélt, hogy bizonyos cselekedetek és lépések azonban erősen kritizálhatók vagy nem elfogadhatók.
inforadio
ARÉNA
2026.05.06. szerda, 18:00
Pósfai Mihály
Széchenyi-díjas geológus, az MTA új elnöke
Félvállról vett tűzszünet Ukrajnában, Zelenszkij "orosz gazemberekről" beszélt – Híreink percről percre az orosz-ukrán frontról szerdán

Félvállról vett tűzszünet Ukrajnában, Zelenszkij "orosz gazemberekről" beszélt – Híreink percről percre az orosz-ukrán frontról szerdán

Volodimir Zelenszkij tegnap elítélte Oroszország ukrán városok elleni "teljes mértékben cinikus terrortámadásait", amelyekre az ukrán elnök által mától kihirdetett győzelem napi tűzszünet előtt közvetlenül került sor. Kijev azután jelentett be fegyverszünetet, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök május 8-9-ére hirdetett tűzszünetet a második világháborús győzelem alkalmából. A zaporizzsja elleni orosz csapásokban 12 személy, míg a donyecki Kramatorszkban öten haltak meg, és több tucat sérültről tudni. "Este az orosz gazemberek támadást mértek Dnyipróra is. Eddigi jelentések szerint négy ember halt meg. Részvétem a családoknak és szeretteiknek" - tette hozzá az ukrán elnök. Cikkünk folyamatosan frissül a legutóbbi fejleményekkel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×