„Az emberek nagyon elkeseredettek, de egyben eltökéltek, és úgy ítélik meg, hogy a jelenlegi helyzet tarthatatlan” – fogalmazott az InfoRádióban Jakab István. A Magosz elnökének becslése szerint pénteken 1500-nál is több gazda, mintegy 200 erőgéppel vonult fel Záhonynál, tiltakozva az unió mezőgazdaságot érintő döntései ellen. Mindamellett, hogy a demonstráció az európai gazdaegység érdekében is zajlott – jegyezte meg.
Arra a kérdésre, hogy mit várnak a brüsszeli döntéshozóktól, Jakab István kiemelte, hogy a bürokratikus terhek csökkentését, illetve a környezet- és klímavédelemmel kapcsolatos „észszerűtlen” döntések véglegesen visszavonását. „Amiket Frans Timmermans elkészített, amik alapján tönkretették az Európai Unió agrárgazdálkodóinak az életét” – hangsúlyozta.
A kifogásolt döntések értelmében a gazdáknak ki kell vonniuk a termelésből a termőföldek 4 százalékát, meg kell felezniük a felhasznált műtrágya mennyiségeket, és például ki kell vonniuk a forgalomból a megfelelő hatóanyaggal bíró növényvédő szereket úgy, hogy nincs más helyettük – sorolta a szakember.
A „nagyobb tragédia” azonban, hogy a harmadik országokból – kiemelten Ukrajnából, ahol a háború okozta szennyeződések is különösen veszélyesek lehetnek az egészségre –, minden kontroll nélkül, bármilyen élelmiszer és élelmiszer-alapanyag érkezhet, ráadásul vámmentesen – tette hozzá. „Nem véletlen, hogy Záhonyban voltunk, ez jelzés volt.
Elfogadhatatlan a kettős mérce, elfogadhatatlan az, hogy a gazdák minden feltételnek meg kell, hogy feleljenek az EU-ban, és amit ide behoznak terméket, ott pedig semmilyen kontroll nincs”
– emelte ki újfent Jakab István.
A Magosz elnöke szerint az európai egység létrejött, a gazdák pedig „végre szóba álltak egymással”, innentől kezdve a döntéshozóknak jól meg kell fontolniuk, hogy milyen irányba mennek. „Meggyőződésem, (…) ha kell, az Európai Bizottság ellen lesz gazdastratégia.”
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke szerint is elviselhetetlen terheket rónak a gazdákra az új uniós szabályok, ami méltatatlan és reménytelen helyzetet teremt.
„Úgy nézünk ki, mint egy hegymászó, akinek a EB folyamatosan pakolja a súlyokat a hátizsákjába. Újabb adminisztrációs csomag, környezetvédelmi szigorítás, állatvédelmi előírás, majd mellénk tesz egy zergét, és azt mondja: »vele kell versenyezni, hogy ki ér előbb a csúcsra«
– fogalmazott Győrffy Balázs az InfoRádióban.
Az a rendelet, amit a Bizottság nemrégiben elfogadott, egy egészen szörnyű helyzetet konzervál újabb egy évig – tette hozzá. Szerinte a magyar gazdák csak annyit kérnek, hogy az Európai Unió döntéshozói a józan ész szabályai szerint gondolkodjanak.