Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár azt mondta az M1 csatorna egyik műsorában, hogy még idén emelkedhet a minimálbér és a garantált bérminimum összege. A politikus tájékoztatása szerint egy olyan javaslat került a kormány asztalára, amely alapján előre lehetne hozni akár december elsejére is a két bérelem kifizetését, amivel elsősorban a hátrányos helyzetű embereket lehetne kompenzálni a 2023-as évre vonatkozóan.
Az előrehozott béremelést eredetileg a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) kezdeményezte, így Zlati Róbert, a szervezet elnöke különösen örömtelinek tartaná, ha az ügyben minél előbb kormánydöntés is születne.
A garantált bérminimumot ugyanakkor továbbra is vita övezi, a MASZSZ ugyanis a 10 helyett legalább 15 százalékos emelést tartana elfogadhatónak.
„Ha figyelembe vesszük, hogy a garantált bérminimum esetében csak 14 százalékos minimálbér-emelés valósult meg erre az évre és ehhez hozzávesszük, hogy a kormány a nyugdíjkorrekcióval tulajdonképpen elismerte, 18,5 százalékos infláció várható idén, akkor már eleve van egy 4,5 százalékos elmaradás” – részletezte a MASZSZ elnöke.
Hozzátette: a jövő évi várható inflációval kalkulálva már 10 százalék feletti lehet ez az elmaradás. Ahhoz pedig, hogy reálbér-növekedés valósulhasson meg és a magyar bérek kedvezőbb képet mutassanak az európai rangsorban is, a szakszervezet indokoltnak tartja a 15 százalékos emelést a garantált bérminimumot illetően.
Zlati Róbert elismerte, a béremelés több munkaadónak is nehézséget okozhat, ugyanakkor úgy véli, hogy a többség minden gond nélkül végre tudja hajtani. Mint fogalmazott,
több tízezer forintos emelésről van szó, ami talán nem jelent akkora terhet az érintetteknek, hogy ne lehessen ezt érvényesíteni.
A szakszervezeti elnök kiemelte: számos hivatalos fórum megerősítette az elmúlt időszakban, hogy Magyarországon kiemelkedő mértékben növekedett a profit. „Azt gondolom, hogy amiben remélhetőleg hamarosan megegyezünk, azt mindenki tudja majd teljesíteni” – bizakodott.
Korábban munkaadók és munkavállalók közösen javasolták a kormánynak, hogy a magas infláció miatt év végén legfeljebb 100 ezer forint értékben egy egyszeri, adómentes bérkompenzáció járhasson a dolgozóknak. Hivatalos döntés ugyan még nincs az ügyben, de a szakszervezetek információi szerint a kormány elvetette ennek a lehetőségét.