Ahhoz, hogy október 1-re, a hazai földgáz-kitárolási időszak kezdetére megteljenek a hazai tárolók, az augusztus 31-ig összegyűlt 3,9 milliárd köbméteres mennyiséget egy hónap alatt 6,53 milliárd köbméterre kellene emelni, pontosabban 6,73 milliárd köbméterre egy tavalyi, extra engedély alapján - emlékeztetett a vg.hu. Ezen adatok szerint pillanatnyilag még 2,83 milliárd köbméter gáznak van hely a tárolókban.
Ekkora tétel bespájzolása szeptemberben átlagosan napi 94,33 millió köbmétert jelentene, csakhogy az MFGT és a Hexum Zrt. együtt ennek naponta legfeljebb nagyjából a felét tudja fogadni, 45,3 millió köbmétert az FGSZ Zrt. 2020-as adata alapján. Vagyis október 1-ig teljes gőzzel is csak 1,28 milliárd köbméterrel 5,18 milliárd köbméterre növelhető készlet, a teljes kapacitás 77 százalékára. Ez azonban csak elvi lehetőség, ugyanis a gázszállítások korábbi csökkenése miatt a teljes készlet október 1-re inkább csak 4,78 milliárd köbméteres lehet - számolt a portál.
Megjegyzik, ez természetesen nem egzakt szám, a mennyiségeken sok minden változtathat. Ilyen, hogy
- a kereskedők például már szeptemberben is felhasználhatnak a betárolt gázból (fel is használtak a napokban);
- érkezhet plusz gáz Horvátországon és Románián át is;
- az FGSZ és a romániai Transgaz megállapodásának eredményeként éppen októbertől emelkedik évi 700 millió (tehát napi 1,9 millió) köbméterrel a Románia felől behozható földgáz mennyisége.
Mint ismert, Magyarországon jelenleg 63 százalék körüli a tárolók töltöttségi szintje, ennyi gáz az éves felhasználás több mint 36 százalékára elég.
„Lesz elegendő földgáz a télre” – jelentette ki Szijjártó Péter, amikor beszámolt a minap a napi 5,8 millió köbméteres orosz importról kötött, a vg.hu értesülése szerint fix áras megállapodásról.
Arról, hogy lesz-e elég földgáz az országban, Nagy Márton gazdaságfejlesztési minisztert beszélt a napokban az InfoRádió Aréna című műsorában.