Az idén is a belföldi vendégkör mentheti meg a vendéglátóipart, amely még ki sem heverte a Covidot, máris újra kés alá került a közeli háború miatt bizonytalanná vált nemzetközi turizmus, valamint a megtöbbszöröződött rezsiköltségek és az alapanyagok drágulása miatt. A költségnövekedés nagy részét továbbra is kénytelenek lenyelni az étterem-tulajdonosok – írja a vg.hu.
Eddig sem hárították át az indokolt mértékben az áremeléseket az éttermekben a fogyasztókra – mondta a lapnak Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke, rámutatva, hogy a vendéglői árak jellemzői 10-15-ig emelkedtek, holott a vállalkozások önköltsége már eddig legalább 20-25 teljesen ugrott meg.
A cégek már tavalyelőtt a korábbi ár többszöröséért kapták az áramot, a gázt, és egyre drágábban jutnak alapanyaghoz, drasztikusan nőtt a munkabérköltség is.
Nincs jelentkező az álláshirdetésekre, akik elhagyták az ágazatot, nem akarnak visszatérni, több tízezer munkavállaló hiányzik a vendéglátásból – vázolta a problémákat Kovács László.
Kockázatot hordoz az üzemanyagár sapka esetleges levétele is. Mindezek nyomán akár 40-50 százalékos éttermi áremelkedés is indokoltnak tűnik nyár elejére. Nem akarják átlépni azt az árszintet, amely miatt már csökkenne a forgalmuk, de a 25-30 százalékos emelésre valószínűleg rákényszerülnek, különben tönkremennek.
A nyár vízválasztó lehet az idén, fontos lenne belföldön tartani a turistákat, hogy ne külföldre vigyék a pénzüket, hanem tartsák életben a vendéglátóipart – hangsúlyozta az ipartestület elnöke.