eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd
Kajszibarackfákat melegítenek tüzekkel a fagy ellen védekezve egy Balatonvilágos közelében fekvő gyümölcsösben 2020. március 31-én.
Nyitókép: MTI/Varga György

Még hogy rossz a gyümölcsösöknek a februári kemény fagy!

Apáti Ferenc, a FruitVeB elnöke az InfoRádióban azt mondta, eddig minden rendben az időjárással gyümölcsszempontból, de ha most nagyon felmelegszik, már nem kellene, hogy márciusban legyenek fagyok, mint 2018-ban, amikor emiatt nem volt barack.

A februárban érkezett rendkívüli hideg időjárás nem okoz kárt a gyümölcsösökben, sőt segít abban, hogy ne induljanak meg a fák életfunkciói – mondta az InfoRádiónak a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke, Apáti Ferenc.

"Ez a nagyon erős lehűlés még éppen időben érkezett, mi, gyümölcstermesztők ennek most kifejezetten örülünk, ugyanis pont az szokott lenni a menetrend, hogy enyhe a január és a február, aminek az a következménye, hogy az ágakban, rügyekben elindul a nedvkeringés, adott esetben beindul a rügypattanás, és március elejére már olyan állapotba kerülnek a gyümölcsfák, hogy onnantól kezdve egy lehűlés már nagyon komoly károkat tud okozni" – ecsetelte.

A mostani hideg tehát "lefékezte" a fák beindulását, kényszernyugalomban tartja a gyümölcsfákat, így jelen pillanatban abszolút leállt a fák életműködése, és már nem a márciusi fagyoktól tartani.

Felelevenítette a 2018-as évet, amikor rendkívül enyhe január és február volt, és már február elején elindult a kajszibarack és az őszibarack életműködése, a rügyek megduzzadtak, megpattantak, majd jött a március 1-jei mínusz 18 és mínusz 24 fok közötti lehűlés, ami ezt a két gyümölcsöt 60-80 százalékban elsöpörte.

Hogy még veszélyes lehet-e egy február végi felmelegedés, arról azt mondta,

ideális volna, ha a napi középhőmérséklet 0 fok körül lenne,

ez tartaná nyugalomban a fákat.

"Minden fának megvan az a hidegigénye, amelyet követően kilép az úgynevezett mélynyugalmi állapotból, a kajszibarack és az őszibarack esetében már idén is túl vagyunk ezen a kilépésen. Az alma és körte esetében még nem" – magyarázta Apáti Ferenc.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik, a felmérésekben fej-fej mellett álltak a jelöltek, hamarosan azonban tisztábban fogunk látni, hiszen elkezdődött az első eredmények áramlása. Egy óra múlva számos kulcsfontosságú államban zárulnak az urnák, Georgiából pedig hamar befuthatnak az első adatok. Ideális esetben holnap reggelre már sejthetjük, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×