Az enyhítések óta fokozatosan tér vissza az élet a plázákba, ennek következtében Budapesten továbbra is 10-20 százalékos forgalomelmaradás volt tapasztalható júliusban a tavalyi év hasonló időszakához képest. Vidéken viszont, köszönhetően a nagyobb akcióknak és engedményeknek, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség legtöbb tagja közül képesek hozni a kívánt forgalmat a kereskedők – fogalmazott az InfoRádiónak Neubauer Katalin főtitkár.
A szervezet közelmúltban végzett felméréséből kiderült, hogy a kényelmi, illetve sportosabb ruházatok területén már egészen jó forgalmat képesek bonyolítani a kereskedők, vélhetően amiatt, hogy a vásárlóközönség nagy része továbbra is még home office-ban van, vagyis szüksége van ilyen öltözékre, jegyezte meg a főtitkár.
A legnagyobb csökkenést azok az elegánsabb divatcikkeket és óra–ékszereket értékesítők szenvedik el,
amelyek kínálatából hiányzik a már említett ruházati vonal.
A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség úgy látja, a plázák boltjai esetében
a fokozatos bezárás lesz a jellemző,
azonban már most is vannak példák arra, hogy a koronajárvány következményeként egyesek végleg „lehúzták a rolót”. Neubauer Katalin megjegyezte, tapasztalataik alapján a kisebb alapterületű üzleteket bérlők
nem igazán tudtak érdemi tárgyalásokat folytatni a bérbeadókkal,
így a teljes egészében kieső, illetve csak szép lassan visszakúszó forgalmak nem teszik lehetővé számukra, hogy a korábban kialkudott bérleti díjakat kitermeljék.
Hozzátette: a fokozatos bezárások annak függvényében alakulhatnak, hogy a bérleti szerződések kifutási ideje mennyi, vagyis ezek lejáratkor valószínűleg sok kereskedő már nem fog tudni újabb megállapodást kötni a következő időszakra. Ugyanakkor a szövetség úgy véli, a bérbeadók is tarthatnak a plázák elüresedésétől, így remélhetően, egy bizonyos túlélési időszak után a kereskedők kedvezőbb feltételekkel állapodhatnak meg újfent.