eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Eladók egy cipőüzletben a szinte teljesen elnéptelenedett nyíregyházi Nyír Plaza Bevásárlóközpontban 2020. március 23-án. A koronavírus-járvány terjedésének lelassításához fontos, hogy az idősek, a diákok, a külföldről hazatértek, és aki teheti, maradjon otthon, és mindenki tartsa be a szabályokat és az ajánlásokat.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

A vidéki plázák lekörözik a budapestieket

Júliusban is elmaradt a plázákban a forgalom az egy évvel korábbitól: a nem élelmiszer jellegű üzletek árbevétele átlagosan 10–20 százalékkal volt kisebb, mint 2019 hasonló időszakában – ismertette a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára.

Az enyhítések óta fokozatosan tér vissza az élet a plázákba, ennek következtében Budapesten továbbra is 10-20 százalékos forgalomelmaradás volt tapasztalható júliusban a tavalyi év hasonló időszakához képest. Vidéken viszont, köszönhetően a nagyobb akcióknak és engedményeknek, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség legtöbb tagja közül képesek hozni a kívánt forgalmat a kereskedők – fogalmazott az InfoRádiónak Neubauer Katalin főtitkár.

A szervezet közelmúltban végzett felméréséből kiderült, hogy a kényelmi, illetve sportosabb ruházatok területén már egészen jó forgalmat képesek bonyolítani a kereskedők, vélhetően amiatt, hogy a vásárlóközönség nagy része továbbra is még home office-ban van, vagyis szüksége van ilyen öltözékre, jegyezte meg a főtitkár.

A legnagyobb csökkenést azok az elegánsabb divatcikkeket és óra–ékszereket értékesítők szenvedik el,

amelyek kínálatából hiányzik a már említett ruházati vonal.

A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség úgy látja, a plázák boltjai esetében

a fokozatos bezárás lesz a jellemző,

azonban már most is vannak példák arra, hogy a koronajárvány következményeként egyesek végleg „lehúzták a rolót”. Neubauer Katalin megjegyezte, tapasztalataik alapján a kisebb alapterületű üzleteket bérlők

nem igazán tudtak érdemi tárgyalásokat folytatni a bérbeadókkal,

így a teljes egészében kieső, illetve csak szép lassan visszakúszó forgalmak nem teszik lehetővé számukra, hogy a korábban kialkudott bérleti díjakat kitermeljék.

Hozzátette: a fokozatos bezárások annak függvényében alakulhatnak, hogy a bérleti szerződések kifutási ideje mennyi, vagyis ezek lejáratkor valószínűleg sok kereskedő már nem fog tudni újabb megállapodást kötni a következő időszakra. Ugyanakkor a szövetség úgy véli, a bérbeadók is tarthatnak a plázák elüresedésétől, így remélhetően, egy bizonyos túlélési időszak után a kereskedők kedvezőbb feltételekkel állapodhatnak meg újfent.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×