eur:
411.21
usd:
392.82
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Egy alkalmazott a Mercedes-Benz gyár összeszerelő üzeme előcsarnokában Kecskeméten 2017. szeptember 21-én. Ezen a napon letették az autógyár közvetlen szomszédságában felépülő új képzési központ alapkövét.
Nyitókép: MTI/Ujvári Sándor

Egyre pesszimistábban látják az autóipar jövőjét

Ötödével is csökkenhet a nyugat-európai autóértékesítés a kereslet visszaesése miatt 2020-ban. A cégek elhúzódó válságra készülnek, a hazai autóipari beszállítók pedig a csak pár hónapnyi pénzügyi tartalékuk miatt lehet, hogy meg sem érik.

A Moody’s Investors Service legfrissebb elemzése szerint a globális autóértékesítés 14 százalékkal eshet vissza 2020-ban, a nyugat-európai gyártók értékesítése pedig 21 százalékkal - írta a növekedés.hu. A kilábalást nem segíti, hogy a német gyártók legnagyobb piacának számító Kínában éves alapon az év első két hónapjában 42 százalékkal volt alacsonyabb az értékesített darabszám. A Moody’s előrejelzései szerint Kínában az egész éves autóértékesítések 10 százalékkal maradhatnak el a 2019-es számoknál. A kihívásokkal teli környezetben

az autógyártók profitmarzsa további 3-4 százalékkal csökkenhet az idén.

A globális leállás miatt megnőtt az esélye, hogy világszerte leminősítik az autógyártó vállalatokat a nemzetközi hitelminősítő intézetek. Ez pedig a kötvényhozamok, és ezáltal a finanszírozási költségek további emelkedését vetíti előre a szektorban.

A járvány tetőzésének időpontjától függ a jövő évi esetleges növekedés mértéke, és a várható árbevétel is.

A Moody's 2021-re enyhe emelkedéssel számol az alacsony 2020-as bázis miatt.

Mint írták, sok múlik azon is, hogy az egyes kormányok milyen intézkedésekkel tudják legyőzni a járványt, stabilizálni a gazdaságot, elkerülni a tömeges elbocsátásokat - nemcsak az autóiparban, de más szektorokban is - és mikor kezd el újra javulni a fogyasztói hangulat.

Válság idején ugyanis többnyire a nagy értékű fogyasztási cikkek vásárlását halasztják el először a fogyasztók.

Ráadásul a leállás épp egy érzékeny iparági váltás kellős közepén érte az autóipar. Az uniós károsanyagkibocsátási irányelv szigorodása - és a dízelbotrány - miatt egyrészt eleve visszaesőben volt a kereslet, másrészt a gyártók jelentős összegeket öltek az elektromos autók kifejlesztésébe, és a kapcsolódó infrastruktúra kiépítésébe. Az EU területén működő vállalatok közel 55 milliárd eurót költöttek kutatásra és fejlesztésre még 2017-ben - írta a lap.

Mindezt tetézte az Egyesült Államok és az EU közötti kereskedelmi feszültség, az amerikai részről időről időre beígért védővámok miatti bizonytalanság hatására visszafogták a beruházásokat. Egyébként az Európai Unió által gyártott gépjárművek harmadát az Egyesült Államokban értékesítik. A pesszimistább elemzések szerint mindezek miatt a német autóipar csupán 2030-ra érheti el újra az elmúlt években látott értékesítési szinteket.

A Magyarországon működő autógyárak nagyságrendileg 90 százalékban exportra termelnek, de a járvány miatt több üzemben is felfüggeszették a gyártást. Ez az

MNB becslései szerint havonta a beszállítói láncokra kifejtett hatásokkal együtt összességében az éves GDP növekedést mintegy 0,3-0,4 százalékponttal csökkenti.

Ennél hosszabb leállás esetén csődbe mehetnek a kisebb beszállítók hathatós segítség híján. Becslések szerint ugyanis a kisebb beszállítók 1-2 hónapos, míg a közepes méretű vállalkozások 3-4 hónapos időszakot tudnak átlagosan átvészelni bevétel nélkül.

A lap szerint a munkavállalói bérek egy részének átmeneti állami átvállalása, a vállalkozások (feltételekhez kötött) segéllyel vagy hitellel történő támogatása és az adófizetési kötelezettségeik felfüggesztése sokat segíthetne a helyzeten és egyben támogatná a későbbi újraindulást. De mindenképpen gyors és nagy volumenű segítséget igényel az ágazat.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×