eur:
402.34
usd:
371.44
bux:
0
2025. március 31. hétfő Árpád
Nyitókép: Pixabay

Századvég: a visszaesés egy része egyértelműen átmeneti lesz

A cégek rövid távú túlélését szolgálják a kormányzat adó- és járulék elengedésre vonatkozó intézkedései – mondta az InfoRádiónak a Századvég Gazdaságkutató Zrt. makrogazdasági üzletágvezetője. Regős Gábor szerint azonban a koronavírus-járvány lecsengése után újra lesznek munkahelyek, és újra elindul a gazdaság.

A leginkább érintett ágazat a turizmus, ehhez kapcsolódóan pedig a vendéglátás. Előbbi ágazat esetében, amelyben a 2019-es évben körülbelül 170 ezer ember dolgozott, elmaradtak a nemzetközi turisták, miközben a belföldi utazás is részint visszaszorult. Eközben a vendéglátásban már „színesebb a kép”, hiszen bár az éttermek nem lehetnek egész nap nyitva, csak délidőben, de azért az ételkiszállítás valamennyire működik – jegyezte meg az InfoRádiónak Regős Gábor.

A máásik súlyosan érintett szektor a szórakoztatás, és az ehhez kapcsolódó mindenféle programok, kultúra, azonban

illúzió lenne azt gondolni, hogy az összes többi ágazatra ez nem hat.

A kiskereskedelem egy részét nagyobb mértékben sújtja a járvány, míg az élelmiszerkereskedelem egyes szereplőinél – rövidtávon legalábbis – többletbevételt generált. Eközben az is látható, hogy az autógyárak leálltak, két hétre biztosan – sorolta a Századvég munkatársa, megjegyezve: az lesz majd a nagy kérdés, hogy meddig tart ez a leállás, ami természetesen

nemcsak belföldi, hanem külföldi folyamatok függvénye.

A szakember úgy véli, a kormány által meghozott intézkedések, hogy elenged különféle adó-, illetve járulékfizetési kötelezettségeket, elsősorban

a cégek rövidtávú túlélését szolgálják.

Tehát amíg a járványos időszak tart, és nincs elég, vagy semmilyen bevétele a vállalatoknak. Az adó- és járulékkedvezmények június végééig vannak érvényben azoknál az ágazatoknál, amelyeket a válság leginkább érintheti, amelyeket a kormányzat kijelölt, míg a hitelmoratórium az év végéig, ami remélhetőleg elegendő idő is lesz arra, hogy a fennálló problémából kikerülünk – tette hozzá.

A mostani helyzet egyik nehézsége, vagy specialitása azonban az, hogy nem látható, hogy meddig fog tartani. „Tudjuk, hogy ha egyszer vége lesz, akkor valamilyen módon visszatér majd az élet a normális, vagy majdnem normális kerékvágásba, de egyáltalán nem látjuk, hogy mikor lesz vége.” Így a vállalatok sem tudják, hogy mennyi időre kell tartalékolniuk – magyarázta Regős Gábor.

Lejtmenet és felpattanás

A Morgan Stanley friss prognózisa azzal számol, hogy az idei gazdasági visszaesést jövőre meredek felpattanás követheti. Ezzel kapcsolatban a Századvég üzletágvezetője megjegyezte: egy alacsonyabb bázisról könnyű lesz nagyot növekedni, hiszen nem azért csökken a teljesítmény, mert nem keresnék az autót, vagy mert nem lenne igény a nemzetközi utazások iránt, hanem mert ezek egyszerűen ellehetetlenültek. Tehát ennek egy része egyértelműen átmeneti lesz, de senki nem gondolja, hogy az idei kiesést egy az egyben vissza lehet hozni.

És az is a jelenlegi helyzet sajátossága, hogy hétről hétre, napról napra változik a világról alkotott képünk, hogy milyen növekedésre, vagy visszaesésre számítanak a szakemberek, és ennek a mértéke elég tág tartományok között mozoghat – fogalmazott.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Salát Gergely: kifulladt az eddigi kínai növekedési modell, váltásra van szükség

Salát Gergely: kifulladt az eddigi kínai növekedési modell, váltásra van szükség

Belső gazdasági problémákkal küzd Kína, paradigmaváltásra van szükség, ami a híresen nagy megtakarításokkal rendelkező lakosságot is komolyan érinti – erről beszélt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádióban. Salát Gergely elmondta: a kínai vállalatok a bizonytalanságok ellenére hosszú távra terveznek Magyarországon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Végig igaz volt Moszkva állítása a HIMARS-ról, Trump keményen nekiment Putyinnak – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Végig igaz volt Moszkva állítása a HIMARS-ról, Trump keményen nekiment Putyinnak – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Az Egyesült Államok közelről felügyelte, segítette az ukrán haderő HIMARS-rendszereinek működését, Washington gyakorlatilag minden egyes orosz haderő elleni rakétacsapásban tevékenyen részt vett – tudta meg a New York Times. Donald Trump amerikai elnök 25-50 százalékos másodlagos vámot vetne ki az orosz olajra, amennyiben Moszkva akadályozza az ukrajnai háború lezárására tett erőfeszítéseit - írja a Reuters. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 31. 06:39
×
×
×
×